image
Co se skrývá za dokonalým úsměvem? Celokeramické fazety!
  • Od Vítězslav Kopecký
  • 23/10/23
  • 0

Celokovové Fazety: Co to vlastně je?

Mnozí z vás se možná ptají, co je to vůbec ta celokeramická fázeta. Dovolte mi tedy trochu rozptýlit mlhu tajemství a dovést vás do světa dentální estetiky. Celokeramické fázety jsou tenké plíšky z keramiky, které jsou naneseny na přední stranu zubů formou adhezivní techniky, tedy v podstatě se k zubu "přilepí". A ačkoli jejich hlavním úkolem je zlepšit estetický vzhled úsměvu, dají se použít i pro opravu menších nedostatků, jako jsou trhliny, skvrny nebo nerovnosti. A jelikož si Pepa, můj papoušek, rád hraje na dentální hygienika, některé věci v tomto oboru už znám spíš jako “hrnce”!

Proč byste měli zvolit celokeramické fázety?

Možná si říkáte, proč byste sakra měli chtít fázety na svých zubech? Opravdu stojí za to? Odpověď na tyto otázky je pravděpodobně... možná! Komu by se vlastně nelíbily zuby, které jsou bílé, rovné a bez jakýchkoli chyb? No, to je přesně to, co vám celokeramické fázety mohou nabídnout. Myslím, že Pepa by byl nadšený, kdyby mohl mít takový dokonalý úsměv, i když by to pro něj bylo asi trochu nepohodlné.

Jak probíhá proces získání celokeramických fazet

Proces získání nových keramických fázet může být trochu složitý, ale stojí za to. Nejdříve navštívíte svého zubaře, který provede předchozí vyšetření a poradí vám, jestli jsou fázety pro vás dobrým řešením. Poté zubař připraví váš zub, což obvykle zahrnuje odstranění malého množství skloviny, aby fázeta lépe držela. Po skončení přípravy zubař odebere otisk vašeho zubu a pošle jej do laboratoře, kde vyrobí fázety na míru. Když je fázeta připravena, zubař ji připevní na váš zub. Vesmír se najednou odmlčí a vy se budete moci podívat na svůj nový dokonalý úsměv. Je to tak nějak podobné, jako když Pepa objeví novou hračku a rovnou se do ní zakousne.

Výhody a nevýhody celokeramických fázet

Stejně jako všechno na tomto světě, i celokeramické fázety mají své výhody a nevýhody. Obrovskou výhodou je, že vám mohou zlepšit vzhled vašich zubů a zvýšit tak vaše sebevědomí. Dále jsou velmi trvanlivé a odolné, pokud se o ně dobře staráte. Méně pozitivní stránkou mohou být náklady, jelikož celokeramické fázety obvykle nejsou levné. Další potenciální nevýhodou je, že musíte o ně pečovat jako o své křišťálové skleničky na čaj. Guma na žvýkání a tvrdé potraviny mohou být problémem a měli byste si nechávat pravidelně kontrolovat zuby svým zubařem. Směje se mi, když si představím, jak by si s tím Pepa poradil.

Údržba celokeramických fazet

Údržba je důležitou součástí, pokud máte celokeramické fázety. Zapomeňte na lenošení a nedbalost, tyto drahotinky si zaslouží péče hodnou královny. Zásadní je pravidelné čištění zubů a používání speciálních zubních past a ústních vod, určených pro ochranu a péči o fázety. Také byste se měli vyhnout kouření a konzumaci potravin a nápojů, které by mohly fázety zabarvit. Je to trochu jako s Pepou – i když je většinu času docela zlobivý, vždy se postarám, aby měl čistou klec a dostatek krmiva a vody.

Mohou být celokeramické fázety správnou volbou pro mě?

A nakonec, ale rozhodně nejméně důležité, přichází otázka, kterou si klade každý: Jsou pro mě celokeramické fázety to pravé? Pravdou je, že záleží na vašem konkrétním případě a potřebách. Ale pokud toužíte po dokonalém úsměvu a jste připraveni na trochu údržby a péče, pak by mohly být celokeramické fázety skvělou volbou. Ale pokud jste jako můj Pepa, který neustále klade nároky, měli byste si to ještě jednou rozmyslet. Ale buďte si jistí, že se Vám já, Vítězslav, budu věnovat a pomůže Vám s jakýmkoli problémem, který byste měli.

Fazety na zuby: jak zlepšit úsměv a zvýšit sebevědomí
Jak efektivně opravit kaz na předním zubu: Praktické rady a metody
Jak fazety na přední zuby mění životy

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Vítězslav Kopecký

Autor

Jsem stomatolog se specializací na prevenci onemocnění úst a ústní dutiny. Pracuji v městské stomatologické klinice v Olomouci. Mým sloganem je "lepší je předcházet než léčit", takže můj hlavní cíl je vedle tradiční stomatologie také šíření povědomí o důležitosti péče o zuby. Ve svém volném čase rád píšu články a blogy s praktickými radami k tomuto tématu.

Napsat komentář