image
Jak dlouho vydrží zubní protéza?
  • Od Václav Ducháček
  • 21/10/23
  • 0

Jak dlouho vydrží zubní protéza?

Co je to zubní protéza a jaký je její životnost?

Když se nesetkáte s problémem ztráty zubů, nemusíte mít vůbec tušení, co je zubní protéza a jak dlouho vydrží. Některým z nás se to může stát i velmi brzy, výměna zubů za umělé kousky nás může čekat už v mladém věku. Když nám vypadne nějaký ten zub, máme na výběr mnoho různých řešení a jedním z nich jsou zubní protézy. Ať už se jedná o kompletní nebo částečné protézy, jejich životnost je v průměru kolem 5 až 7 let. Samozřejmě, toto číslo se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je péče o protézu, stravovací návyky a další.

Kvalitní péče o zubní protézu prodlužuje její životnost

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje, jak dlouho vydrží zubní protéza, je péče o ni. Když se o zubní protézu náležitě staráte, můžete tím prodloužit její životnost. To zahrnuje řádné čištění protézy každý den, pravidelné kontroly u zubaře a dodržování pokynů, které vám zubař předá při instalaci protézy. Moje manželka Monika mi vždy připomíná, abych si nenechával zuby v poháru s vodou přes noc, jak to dělával můj dědeček. Je to špatný zvyk, který může poškodit zubní protézu.

Vliv stravovacích návyků na životnost zubní protézy

Nebudeme se tu dělat, že jedem jen saláty a zdravá jídla. Kdo by odolal čerstvé klobásě z místního řezníka nebo třeba jen párku v rohlíku? Ale je důležité vědět, že naše stravovací návyky do značné míry ovlivňují, jak dlouho vydrží naše zubní protézy. Tvrdá a nepravidelná jídla mohou protézu rychleji opotřebovat a poškodit její strukturu. Kdo by si myslel, že si můžete prodloužit životnost svých zubů tím, že budete jíst měkčí jídla? Tak to je další dobrý důvod začít konzumovat více ovoce a zeleniny!

Přírodní řešení versus zubní protézy

Možná jste se už setkali s alternativními způsoby, jak nahradit chybějící zuby. V poslední době se čím dál tím více hovoří o implantátech a mostech jako o alternativě k zubním protézám. Jistě, tyto metody mají své výhody a mohou být přirozenějšími řešeními pro některé lidi. Ale také stojí za zvážení, že jejich instalace a údržba mohou být složitější a nákladnější. A kdo ví, možná jednou bude možné vypěstovat zuby z kmenových buněk. Těším se na ten den, až budu moci svým dětem Elísce a Viktorovi říct, že jejich táta měl v mládí zubní protézu a že už je to věc minulosti.

Jak dlouho vydrží zubní protéza?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Václav Ducháček

Autor

Jsem odborníkem na stomatologii s bohatými zkušenostmi. Pracuji v renomované zubní klinice v Ostravě, kde pomáhám lidem dosáhnout jejich nejlepšího úsměvu. Jsem také vášnivým spisovatelem, který se specializuje na články o ústní hygieně a péči o zuby. Věřím, že skvělá péče o zuby je základem zdraví a sebevědomí a snažím se toto poselství šířit svými texty.

Napsat komentář