image
Jak se černý zubní kámen podepsat na zdraví vašeho srdce
  • Od Lukáš Novotný
  • 7/01/24
  • 0

Úvod k problematice černého zubního kamene

Každý z nás to zná. Večerní rituál s kartáčkem a pastou, hygienický tanec kolem křehkého bičíku zubů. Avšak jaký je náš skutečný vztah k péči o ústní dutinu? A víte, že nejen pouhý zubní kaz, ale především černý zubní kámen může mít dopad na něco tak vzdáleného jako je srdce? Ano, věhlasný černý zubní kámen, ten naší úsměvu tajemný nepřítel skrytý nejčastěji podél linie dásní. Náš úsměv je vizitka, kterou ukazujeme světu, a černý zubní kámen není prostě trendy. Víme, že estetická stránka není tím hlavním, co by nás mělo trápit. Vliv na srdcové zdraví je totiž ta pravá pálka.

Co to je ten zubní kámen a proč je černý

Právě zubní kámen je ten postrach, který nám často vrásky přidává, a to doslova i obrazně. Černý zubní kámen je tvrdá, minerální depositace, která se skládá z plaku a jeho mineralizace. Plak samotný se formuje na zubních plochách a je to film bakterií, které si na zubní sklovině prostě říkají: "Zde budeme žít." Při nedostatečné ústní hygieně se tento plak mineralizuje a stává se tvrdým kamenným útvarem – náš slavný zubní kámen. A proč je černý? Černý zubní kámen obsahuje hemoglobin z krvetvorných buněk, který je podílem na jeho specifické pigmentaci.

Jak zubní kámen útočí na srdce

A teď k věci, k tlukotu celé naší existence, k srdci. Černý zubní kámen není pouze kosmetický problém, je to trojský kůň v boji o naše srdcové zdraví. Bakterie z plaku a zubního kamene mohou z úst přestěhovat svoje působiště přímo do našeho krevního řečiště. A odtud? Odtud je to přímý skok na srdeční chlopně a další srdeční tkáně. Zánět srdečních chlopní, známý jako endokarditida, je tedy ta nejčernější senzace, kterou může černý zubní kámen s sebou přinést. A to ještě nezmiňujeme možnou úlohu, kterou hraje v rozvoji atherosklerózy, tvorby plátů na stěnách tepen, což je přímý horor pro žilky a tepny.

Důležitost pravidelné návštěvy u zubaře

"Co oči nevidí, to srdce nebolí," praví lidové úsloví. Ovšem neplatí to u černého zubního kamene a srdce. Právě proto je tak významná pravidelná návštěva u zubaře. Stomatolog má oko vyškolené k odhalení i té nenápadné černé tečky na kolbišti našich zubů. Profesionální čištění zubů a odstraňování zubního kamene může nejen uchovat ten náš zářivý úšklebek, ale i ochránit náš hlavní motor, srdce. Navíc, ta chvíle, kdy se váš zubař usměje, že vše je v pořádku, je lepší než jakékoli jiné ocenění. Pravidelná kontrola a čištění u zubaře je jednoduše nezbytností.

Domácí péče jako první obranná linie

Můj rituál s kartáčkem jsem již zmínil, avšak je na čase se o něm podělit podrobněji. Nejdříve zdůrazňuji službu, kterou každý den odvede můj elektrický zubní kartáček. Tenhle maličký zabiják plaku a zbytků jídla je první a nejdůležitější obrannou linií v boji proti zubnímu kameni. Optimálně bychom měli kartáčkovat alespoň dvakrát denně, a to po dobu minimálně dvou minut. K tomu bychom měli přidat mezizubní kartáčky nebo dentální nit, protože těm potvorám plaku se mezi zuby říká domov. Nezapomínejme ani na jazyk, právě tam se totiž může ukrývat celý mikrobiální festival.

Prevence je klíčová

Zubní kámen je jako nezvaný host na party – nejlepší strategie je ho vůbec nepustit dovnitř. Prevence je kouzelným slovem a jedním z hlavních pilířů je správná výživa. Méně cukrů, méně kyselin, více čerstvé zeleniny a dostatek vody pro spláchnutí těch malých neřádů po jídle. A ano, můžu to potvrdit z první ruky, Mína mi tohle pravidelně připomíná svými komentáři, když olizuji zbytek dortíku. Ten pohled, to je pro mě lepší rada než jakýkoli dietní poradce. Takže přátelé, kráčet správnou cestou výživy je jedna z hlavních metod, jak předcházet černému zubnímu kameni.

Zubní kámen a celkové zdraví

Za ty roky jsem napsal mnoho článků a z jednoho mě vždycky mrazí. Je to ten, kde se potýkám s otázkou celkového zdraví a jeho spojitosti se stavem naší ústní dutiny. Nejde jen o srdcové onemocnění, ale slýchávám i o vztahu k cukrovce, revmatoidní artritidě či komplikacích v těhotenství. Naši jazyk plní spoustu funkcí, ale jednou z nich rozhodně není být dálnicí pro škodlivé bakterie směřující ke komplikacím zdravotního rázu. Protoerte zuby, pískajte radostí a oslňte svět nejen bílými zuby, ale i zdravým tělem.

Závěr a mé osobní tipy

Vzhledem k tomu, že moje kočka Mína neumí úsměv na objednávku, přesně tak i my bychom si měli vážit přirozeného a zdravého úsměvu. Na závěr tedy shrňme, že černý zubní kámen není jen estetickým faux pas, ale skutečným zdravotním problémem. Udržet jej v šachu znamená úsilí, discipline a přátelství s vaším zubařem. Nedovolte, aby se zanedbání ústní hygieny stalo noční můrou pro vaše zdraví. Já osobně se snažím o dodržování pravidelné domácí péče, nepreskakuji kontroly a račte mi věřit, můj zubní lékař a já jsme si velmi dobří přátelé. Můj poslední tip? Dejte si řádnou porci smíchu denně, protože to je nejen báječný trénink pro srdce, ale i skvělý způsob, jak udržet úsměv široký a bílý.

Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaši budoucnost
Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaši kariéru
Jak se černý zubní kámen podepsat na zdraví vašeho srdce

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Lukáš Novotný

Autor

Jsem stomatolog s rozsáhlými zkušenostmi a jsem zvyklý zacházet s pacienty všech věkových kategorií. Pracuji jako hlavní stomatolog v jedné z nejlepších stomatologických klinik v Plzni. Můj hlavní odborný zájem spočívá ve vylepšení ústní hygieny pacientů a péče o jejich zdraví. Miluji svou práci a věřím, že péče o zuby je stejně důležitá jako péče o ostatní části těla. Ve volném čase rád píšu o péči o zuby a sdílím své znalosti a tipy pro údržbu zdravých a krásných zubů.

Napsat komentář