image
Jak se o estetické fazety správně starat
  • Od Jana Stejskalová
  • 14/10/23
  • 0

Proč jsou fazety tak oblíbené a jak se o ně správně starat?

Estetické fazety jsou v poslední době stále více oblíbené, a je to pochopitelné. Kdo by si nepřál dokonale bílý, rovný a zářivý úsměv? Zvláště v naší době, kde důraz na vzhled neustále roste a všichni směřujeme k ideálu dokonalosti. Moje starší kamarádky, které se zkušenostmi, mě často upozorňují na to jak důležitá je péče o fazety. Petr mě také často posílá na kontrolu. Jsou to právě fazety, které jim pomáhají vypadat mladě a svěže. Ale jak se o ně správně starat? Podle mého oblíbeného stomatologa, se musíte začít starat o své fazety stejným způsobem, jako by se jednalo o vaše skutečné zuby, ale s malými rozdíly.

Pravidelné čištění a jeho technika

Zubní hygiena je základ. Pro fazety platí pravidlo podobné jako pro naše skutečné zuby. Pravidelné čištění je samozřejmostí, a s tím samozřejmě souvisí i správná technika. Je to taková ta základní péče, o které nám všem od malička mluví maminka, ten mýtus o "dej si táta jednu kávu, já ti mezitím vyčistím zoubky". Jezdíte na pravidelné kontroly? Málokdo to dělá jako Petr. Pro péči o fazety byste měli ideálně používat měkký zubní kartáček a jemnou pastu, aby nedošlo k poškození fazet. A nehledejte výmluvy, ani já to nedělám, a přesto se dnes vám mohu pochlubit krásnými fazetami. Jeho jezevčík Max je také dokonalý, ale to je na jiný článek.

Péče o ledví a správná strava

I když takový ten krajícek chleba s povidly chutná neskutečně dobře a fazety to na první pohled neovlivní, měli byste se zaměřit na správnou a vyváženou stravu. Jímáme také očima, nejen ústy, a kdo by chtěl pokaždé, když proletí kolem zrcadla, vidět na svých fazetách zbytky jídla? Už se vám stalo, že jste měli na fazetách něco, co by tam být nemělo? Já mám takový příběh také. Jednou jsem zcela zapomněla, že mám fazety, a další den jsem na zubním kartáčku našla zbytky oříšků. Měla jsem totiž chuť na zdravý snack a bez rozmyslu jsem si dala ořechy. To byla chyba. Fazety mohou být vůči tvrdším potravinám citlivé, a tak bych vám doporučovala jíst měkké potraviny a vyhýbat se těm opravdu tvrdým a drsným.

Jak se vyhnout nechtěným úrazům

Někdy je v životě potřeba si dávat pozor, a této rady bychom měli dodržovat obzvlášť, když máme fazety. Zapomněla jsem na to jednoho dne, když jsem se snažila otevřít láhev s vínem svými zuby. Uhodnete, co se stalo? Fazetu mi to nijak nepoškodilo, ale Petr mě pak po zbytek večera zlobil. Takže důležitý tip mám právě na závěr - fazety nejsou nástroj. Neotevírejte nimi lahve, nerozkusujte tvrdé předměty a hlavně se vyhněte sportovním aktivitám, které by mohly vaše fazety ohrozit. Není nic horšího než být na dovolené, těšit se na večerní relaxační jógu a skončit se sametově modrou tváří a poškozenou fazetou.

Pravidelné návštěvy u zubaře

Nakonec, ale neméně důležité, je pravidelné sledování vašeho dentálního zdraví odborníkem. Já to vím, občas se do těch zubařských křesel chceme schovat a nevylézt, ale věřte mi, že pravidelné kontroly u zubaře jsou klíčem k tomu, abyste si uchovali své skvělé fazety co nejdéle. I když vás straší myšlenka na zubařské křeslo, nebojte se. S dnešní moderní stomatologií je péče o zuby a fazety skoro jako wellness víkend. Šikovní zubaři se postarají o vše potřebné, zatímco vy se můžete jen uvolnit a těšit se na nádherný výsledek. A takový ten pocit, když procházím po městě a vím, že mám krásné a zářivé fazety, které se blýskají na slunci... no to je přeci bezkonkurenční, ne?

Takže pokud máte zájem o fazety, držte se mých rad, uzavřete se s péčí o fazety zařadit do svých každodenních rutin a občas si udělejte radost profesionální péčí u zubaře. Pokud to dodržíte, váš úsměv bude dokonalý. A to je přeci to, co všechny chceme, že?

Jak se o estetické fazety správně starat

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Jana Stejskalová

Autor

Jsem profesionální stomatoložka s více než 20 lety praxe a zároveň zapálená autorka blogů. Působím ve velké stomatologické klinice v Liberci a mým cílem je odpovídat na všechny otázky pacientů týkající se péče o zuby. Ve svém volném čase se ráda věnuji psaní článků pro zdravotnické blogy a časopisy, kde sdílím své zkušenosti a nápady na téma péče o ústní zdraví. Věřím, že vhodná prevence je klíčem k dlouhodobému zdraví zubů a úst.

Napsat komentář