image
Jaká je souvislost mezi mezizubním kazem a zdravím dásní?
  • Od Miloš Havlíček
  • 3/09/23
  • 0

Jaká je souvislost mezi mezizubním kazem a zdravím dásní?

Proč je mezizubní kaz tak zákeřný?

Víte, že mezizubní kaz je jedním z nejzákeřnějších zubních problémů, který se skrývá v místech, kam se hůře dostane kartáček? Ano, mluvím o těch úzkých prostorech mezi zuby, kam se občas zaplete kousek jídla a kde se rádi usídlují zubní bakterie. A vězte, že bakterií je v ústech miliony! Nebojte, je to normální, ale je třeba je držet v šachu. To se ale nedaří vždy a vzniká tak mezizubní kaz.

Lidský ústní dutina je jako mikrosvět sám pro sebe. Máme tam pozitivní bakterie, které pomáhají k trávení, ale také tam sídlí bakterie zubního plaku, které jsou problematické. Tyto bakterie se živí cukry z naší stravy a při jejich metabolismu tvoří kyseliny, které mohou začít rozpouštět sklovinu zubů a vzniká tak kaz.

Takovéto bakterie patří mezi ty nejvíce zákeřné, protože mohou způsobit nejen kaz, ale také zánět dásní. Když se bakterie usídlí v mezizubním prostoru, mohou vyvolat zánětlivé reakce dásní. A nejen to, mohou proniknout do krevního oběhu a způsobit problémy i jinde v těle.

Moje zkušenosti z boje s mezizubním kazem

Vím, že to zní trochu jako hororový příběh, ale věřte mi, že v tomto případě je lepší být předem upozorněn. Před několika lety jsem sám zažil, jak zákeřný může být mezizubní kaz. I přesto, že jsem se snažil správně čistit zuby, jednoho dne jsem pocítil bolest. Během návštěvy zubaře se ukázalo, že mám mezizubní kaz na několika místech.

Následovala náročná léčba a řada návštěv u zubaře, což nebyl právě můj oblíbený způsob trávení času. Ale jak říká moje manželka Alena, lepší prevence než léčba, a tak jsem se rozhodl, že se s tímto problémem poperu. Od té doby se intenzivně věnuji péči o své dásně a zuby, a to nejen kartáčkem, ale i mezizubním kartáčkem a fluoridovou vodou.

Předcházení mezizubního kazu a udržování zdravých dásní

Věděli jste, že zátěž na dásně při kousání může být až třikrát vyšší než na zuby samotné? Proto je péče o dásně minulost před nástupem zubního kazu velmi důležitá. Proto doporučuji pravidelné čištění mezizubních prostor. Pro diagnostiku mezizubního kazu existuje řada prostředků, včetně mezizubních kartáčků, meziplátkových kartáčků a nitě.

Pravidelné čištění zubů a mezizubní péče snižují riziko vzniku zubního plaku a tedy i vzniku kazů. Daleko nejúčinnější je kombinace klasického kartáčkování se speciálním kartáčkem na mezizubní prostory. Jak říká Alena, je to jako s péčí o květiny - pokud je pravidelně zaléváme a hnojíme, budou nám dlouho a krásně kvést.

Impakt mezizubního kazu a zánětu dásní na celkové zdraví

Výzkumy ukazují, že nejen může být mezizubní kaz zdrojem bolesti a nepříjemností, ale také může mít vliv na celkové zdraví. Zánět dásní je spojován s řadou systémových onemocnění, jako jsou srdeční choroby, diabetes a dokonce i Alzheimerova choroba. Skutečnost, že ústní bakterie mohou proniknout do krevního oběhu, dává smysl těmto propojením.

Preventivní péče o ústní dutinu tedy není něco, co bychom měli brát na lehkou váhu. Péče o zuby a dásně je důležitá pro naše celkové zdraví a kvalitu života. Tak jako Alena pečuje o naše květiny, tak bychom měli pečovat o naše ústní zdraví - pravidelně, důkladně a s láskou.

Takže, držte se dál od mezizubního kazu a udržujte své dásně v dobrém zdraví. Nejenže budete mít krásný úsměv, ale také budete mít větší šanci žít zdravý a dlouhý život. A není to přesně to, co všichni chceme?

Závěrem

Mezizubní kaz a zdraví dásní mají tedy mnoho společného a péče o jedno bez péče o druhé je neúplná. Nezapomeňte, že zdravé ústa jsou základem zdravého těla a že péče o zdraví by měla začínat právě v ústech. Jak říká Alena: "Zdraví začíná v ústech."

Můžu vám tedy poradit: kartáčkujte zuby dvakrát denně, používejte mezizubní kartáčky nebo nit a nezapomeňte na pravidelné prohlídky u zubaře. Vždyť jak říká mé milované Aleně: "Prevence je lepší než léčba". A věřte mi, s tím se dá jen těžko nesouhlasit.

Jak zastavit počínající zubní kaz: Rady od zubních lékařů
Jak zvládnout dentální hygienu při cestování
Co se stane když si zapomenu vyčistit zuby?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Miloš Havlíček

Autor

Jsem známý stomatolog se sídlem v Ostravě, kde se specializuji na zabývání se péčí o zuby. V mém volném čase rád píši knihy a blogy o ústní hygieně, aby se lidé dozvěděli o nejnovějších trendech a praktikách v stomatologii. Jsem také aktivní člen stomatologické asociace a často se účastním konferencí a školení, aby jsem zůstal na vrcholu svého oboru. Rád trávím čas s mou rodinou a pejskem a taky milují rybaření a hiking.

Napsat komentář