image
Jaká je souvislost mezi mezizubním kazem a zdravím dásní?
  • Od Miloš Havlíček
  • 3/09/23
  • 0

Jaká je souvislost mezi mezizubním kazem a zdravím dásní?

Proč je mezizubní kaz tak zákeřný?

Víte, že mezizubní kaz je jedním z nejzákeřnějších zubních problémů, který se skrývá v místech, kam se hůře dostane kartáček? Ano, mluvím o těch úzkých prostorech mezi zuby, kam se občas zaplete kousek jídla a kde se rádi usídlují zubní bakterie. A vězte, že bakterií je v ústech miliony! Nebojte, je to normální, ale je třeba je držet v šachu. To se ale nedaří vždy a vzniká tak mezizubní kaz.

Lidský ústní dutina je jako mikrosvět sám pro sebe. Máme tam pozitivní bakterie, které pomáhají k trávení, ale také tam sídlí bakterie zubního plaku, které jsou problematické. Tyto bakterie se živí cukry z naší stravy a při jejich metabolismu tvoří kyseliny, které mohou začít rozpouštět sklovinu zubů a vzniká tak kaz.

Takovéto bakterie patří mezi ty nejvíce zákeřné, protože mohou způsobit nejen kaz, ale také zánět dásní. Když se bakterie usídlí v mezizubním prostoru, mohou vyvolat zánětlivé reakce dásní. A nejen to, mohou proniknout do krevního oběhu a způsobit problémy i jinde v těle.

Moje zkušenosti z boje s mezizubním kazem

Vím, že to zní trochu jako hororový příběh, ale věřte mi, že v tomto případě je lepší být předem upozorněn. Před několika lety jsem sám zažil, jak zákeřný může být mezizubní kaz. I přesto, že jsem se snažil správně čistit zuby, jednoho dne jsem pocítil bolest. Během návštěvy zubaře se ukázalo, že mám mezizubní kaz na několika místech.

Následovala náročná léčba a řada návštěv u zubaře, což nebyl právě můj oblíbený způsob trávení času. Ale jak říká moje manželka Alena, lepší prevence než léčba, a tak jsem se rozhodl, že se s tímto problémem poperu. Od té doby se intenzivně věnuji péči o své dásně a zuby, a to nejen kartáčkem, ale i mezizubním kartáčkem a fluoridovou vodou.

Předcházení mezizubního kazu a udržování zdravých dásní

Věděli jste, že zátěž na dásně při kousání může být až třikrát vyšší než na zuby samotné? Proto je péče o dásně minulost před nástupem zubního kazu velmi důležitá. Proto doporučuji pravidelné čištění mezizubních prostor. Pro diagnostiku mezizubního kazu existuje řada prostředků, včetně mezizubních kartáčků, meziplátkových kartáčků a nitě.

Pravidelné čištění zubů a mezizubní péče snižují riziko vzniku zubního plaku a tedy i vzniku kazů. Daleko nejúčinnější je kombinace klasického kartáčkování se speciálním kartáčkem na mezizubní prostory. Jak říká Alena, je to jako s péčí o květiny - pokud je pravidelně zaléváme a hnojíme, budou nám dlouho a krásně kvést.

Impakt mezizubního kazu a zánětu dásní na celkové zdraví

Výzkumy ukazují, že nejen může být mezizubní kaz zdrojem bolesti a nepříjemností, ale také může mít vliv na celkové zdraví. Zánět dásní je spojován s řadou systémových onemocnění, jako jsou srdeční choroby, diabetes a dokonce i Alzheimerova choroba. Skutečnost, že ústní bakterie mohou proniknout do krevního oběhu, dává smysl těmto propojením.

Preventivní péče o ústní dutinu tedy není něco, co bychom měli brát na lehkou váhu. Péče o zuby a dásně je důležitá pro naše celkové zdraví a kvalitu života. Tak jako Alena pečuje o naše květiny, tak bychom měli pečovat o naše ústní zdraví - pravidelně, důkladně a s láskou.

Takže, držte se dál od mezizubního kazu a udržujte své dásně v dobrém zdraví. Nejenže budete mít krásný úsměv, ale také budete mít větší šanci žít zdravý a dlouhý život. A není to přesně to, co všichni chceme?

Závěrem

Mezizubní kaz a zdraví dásní mají tedy mnoho společného a péče o jedno bez péče o druhé je neúplná. Nezapomeňte, že zdravé ústa jsou základem zdravého těla a že péče o zdraví by měla začínat právě v ústech. Jak říká Alena: "Zdraví začíná v ústech."

Můžu vám tedy poradit: kartáčkujte zuby dvakrát denně, používejte mezizubní kartáčky nebo nit a nezapomeňte na pravidelné prohlídky u zubaře. Vždyť jak říká mé milované Aleně: "Prevence je lepší než léčba". A věřte mi, s tím se dá jen těžko nesouhlasit.

Co se stane když si zapomenu vyčistit zuby?
Jak zvládnout dentální hygienu při cestování
Jaká je souvislost mezi mezizubním kazem a zdravím dásní?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Miloš Havlíček

Autor

Jsem známý stomatolog se sídlem v Ostravě, kde se specializuji na zabývání se péčí o zuby. V mém volném čase rád píši knihy a blogy o ústní hygieně, aby se lidé dozvěděli o nejnovějších trendech a praktikách v stomatologii. Jsem také aktivní člen stomatologické asociace a často se účastním konferencí a školení, aby jsem zůstal na vrcholu svého oboru. Rád trávím čas s mou rodinou a pejskem a taky milují rybaření a hiking.

Napsat komentář