image
Jak zvládnout dentální hygienu při cestování
  • Od Vítězslav Kopecký
  • 8/09/23
  • 0

Příprava na cestování

Určitě to znáte, když se těšíte na dovolenou, ale pak si vzpomenete, že musíte ještě něco zařídit, a to je příprava na péči o vaše zuby na cestách. Když jsme doma, máme vše vyřešeno. Ale co když cestujeme? Pak už to není tak jednoduché. Máme s sebou svoje kartáčky, zubní pastu a kartáček na jazyk, ale co další vybavení, jako je ústní voda, nit, zubní kartáčky pro cestování nebo elektrické zubní kartáčky? Co když náhodou zapomeneme nebo ztratíme nějakou věc? Při cestování je to nevyhnutelné, ale připravit se na to můžeme.

První krok je vybavit se cestovní sadou pro ústní hygienu. Taková sada by měla obsahovat zubní kartáček na jedno použití, malé balení zubní pasty, ústní vodu a zubní nit. Samozřejmě, pokud používáte elektrický zubní kartáček, nezapomeňte jej nabalit do své cestovní tašky. Dále doporučuji mít s sebou malý lékárničku s léky na bolest zubů a úst - nikdy nevíte, kdy vás může překvapit zubní pohroma. A pokud máte můstek, korunky nebo ortodoncii, nezapomeňte na speciální kartáčky a nitě.

Tipy a triky pro cesty

Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, aby vám cestování nekomplikovalo dentální hygienu, je být flexibilní a přizpůsobit se. Například, když cestujete do země, kde je pitná voda problém, mohlo by být dobré nosit s sebou vlastní balenou vodu pro vyplachování úst po čištění zubů. Můžete také zvážit použití ústní vody jako alternativy k pitné vodě, pokud je to v dané situaci vhodné.

Snažte se také dodržovat svou běžnou rutinu čištění zubů, pokud je to možné. Pokud jsou vaše cestovní plány tak hektické, že nemůžete vyčistit zuby dvakrát denně, jako obvykle, snažte se alespoň vyčistit zuby jednou denně a pokud možno před spaním. Pokud nemáte čas nebo prostředky na dokonalé vyčištění zubů, použijte ústní vodu nebo žvýkačku bez cukru, aby vaše ústa zůstala čerstvá a zdravá.

Co dělat, když se něco pokazí?

Představte si, že jste na dovolené, těšíte se na volný čas a relax, ale pak se vám stane něco, co vám zkazí plány. Ať už to je bolest zubů, zlomený zub nebo vyhozená plomba. Co dělat v takové situaci? Moje rada je: nezoufejte a buďte připraveni.

Za prvé, je dobré mít vždy u sebe kontakty na zubní lékaře v cílové zemi. A pokud máte nějaký konkrétní zdravotní problém, měli byste mít u sebe i kontakty na specialisty. Dále je dobré mít s sebou základní lékárničku s léky proti bolesti a zánětu. Pokud se bolest stane nesnesitelnou, můžete si vzít něco na zklidnění. Ale nezapomeňte, že toto je jen krátkodobé řešení a vždy byste měli co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

Při cestování se může stát, že zubní nit nebo kartáček na zuby nebudou k dispozici. V takovém případě můžete zkusit použít koncovku ručníku, vlasy z ježka nebo dokonce pokud jste opravdu zoufalí, můžete použít listy nebo větve z rostlin. Ale pamatujte, že toto jsou jen dočasné a náhradní řešení a nikdy by neměly nahradit skutečnou dentální hygienu.

Jak se vyhnout potížím?

Nejlepší způsob, jak předcházet dentalním problémům během cestování, je samozřejmě pečovat o své zuby i před cestou. Kontrola u zubního lékaře by měla být samozřejmostí, nejlépe několik týdnů před odjezdem. V případě, že se objeví nějaký problém, lékař ho bude moci vyřešit ještě před vaším odjezdem.

Jinak je dobré dodržovat základní pravidla ústní hygieny. Pravidelně čistit zuby, používat zubní nit a ústní vodu. Měli byste také omezit konzumaci sladkostí a kofeinu, které mohou způsobit zubní problémy. A nezapomeňte na správnou techniku čištění zubů. Pokud si nejste jisti, jak na to, neváhejte se zeptat svého zubního lékaře.

Moje zkušenosti s dentalní hygienou při cestování

Chcete příběh? Mám jeden pro vás! Jmenuji se Jakub a jsem blogger z Třeboně. Jednou, když jsem byl na rodinné dovolené v Chorvatsku, jsem si v noci uprostřed spánku zlomil zub na tvrdé sladkosti, kterou jsem si dal před spaním. V tu chvíli jsem byl rád, že jsem se před cestou staral o svou dentální hygienu a měl jsem s sebou zubní pastu a kartáček na zuby. Potřeboval jsem ale zubního lékaře. Naštěstí jsem si s sebou vzal i kontakty na zubní kliniku, kde mě okamžitě ošetřili. Od té doby se snažím být na takové situace připraven.

Při cestování je tedy důležité myslet na svou dentální hygienu a být na eventuální problémy připraven. Ať už jde o otázky týkající se místní pitné vody nebo jednoduše na omezený přístup k dentální péči, je dobré mít na paměti několik tipů a triků, díky kterým se vyhnete možným komplikacím. Být na cestách neznamená zapomenout na péči o své zuby. A kdo ví, možná s sebou na další dovolenou vezmete i můj liják!

Vždyť jak říká staré přísloví, představená dentalní hygiena je poloviční dovolená - nebo něco takového… Jak jsem už dříve řekl, jsem blogger, ne lékař. Takže se ujistěte, že se vždy poraďte s odborníkem. Bezpečné cesty a čisté zuby!

Efektivní metody na odstranění hnisu z dásní: Praktický průvodce
Pískování zubů: Důkladné čištění pro zdravý úsměv
Jak zvládnout zánět zubů: praktické rady a tipy

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Vítězslav Kopecký

Autor

Jsem stomatolog se specializací na prevenci onemocnění úst a ústní dutiny. Pracuji v městské stomatologické klinice v Olomouci. Mým sloganem je "lepší je předcházet než léčit", takže můj hlavní cíl je vedle tradiční stomatologie také šíření povědomí o důležitosti péče o zuby. Ve svém volném čase rád píšu články a blogy s praktickými radami k tomuto tématu.

Napsat komentář