image
Zubní kámen u dětí: Jak ho předcházet již od útlého věku
  • Od Marcela Novotná
  • 9/10/23
  • 0

Rozumíme zubnímu kameni

Dobře víme, že zubní kámen není žádný velký kamínek, který v naší ústní dutině najednou objeví. Jedná se o tvrdý mineralizovaný plak, který se postupně hromadí na našich zubech. Když tedy přemýšlíme o tom, jak zabránit vzniku zubního kamene u našich dětí, je dobré nejprve pochopit, jak se tento záludný 'kámen' vůbec tvoří.

Prevence je k klíči: Jak zabránit vzniku zubního kamene?

Jako rodiče máme na starosti spoustu věcí, a ústní zdraví našeho potomstva by mělo být nyní naše top priorita. Pamatujte na jedno z pravidel, které jsem na svých dětech vyzkoušela. Já, Marcela, jsem každý večer před spaním kontrolovala zoubky svých synů Luděka a Aloise. Říkáte si, že je to snadné? Ale vězte, že ne vždy to byla pohoda. Někdo odmítal otevřít pusu, někdo měl zase strach, že mu něco ujde v televizi během této procedury. Ale já jsem nezaváhala a bez ohledu na veškeré dětské odpor jsem si své kontrolování zubů prohlédla.

Naučíme se správně čistit zuby

Klíčovým krokem k prevenci zubního kamene je naučit naše děti správně si čistit zuby. Neznamená to jen tu správnou techniku, ale také to, že jim musíme dát jasně najevo, jak je důležité si zuby čistit dvakrát denně. A doma to samozřejmě děláme hned, jakmile jim vyrostou první zoubky. Jakékoliv nároky na perfektní čištění zubů od dvouletého dítěte by byly nesmyslné, proto od malička nám jde hlavně o to, abychom děti naučili správné zvyky a motivovali je k pravidelnému čištění zubů.

Stravovací návyky, které chrání naše zuby

Může vás to překvapit, ale odmalička naučené stravovací návyky opravdu mohou pomoci při prevenci zubního kamene u našich dětí. Když Luděk dostal svůj první zubní kámen, nebylo mi jasné, proč se tak stalo. Ale poté, co jsem se poradila s jeho zubařem, pochopila jsem, že strava hraje obrovskou roli. Sladkosti, nezdravé svačinky a nedostatek vody v jeho stravě byly velkými přispěvateli k tvorbě zubního kamene. Takže jsem udělala změnu. Uložila jsem své cukrovinky mimo dosah a nahradila je ovoce a zeleninou. Zdálo se to tvrdým, ale na konci dne, zdraví našich dětí je pro nás prioritou, ne?

S rodičovskou láskou a pravidelnými návštěvami zubaře

A konečně, pravidelné kontroly u zubaře jsou nezbytné. Uvědomuji si, že tomu většina dětí úplně nerozumí a mají strach, stejně jako měl Alois. Ale zde nastupuje rodičovská láska a trpělivost. Odvedli jsme ho na jeho první návštěvu u zubaře, drželi jsme ho za ruku, když se během toho bál a povzbuzovali jsme ho, abychom mu ukázali, že to není nic, čeho by se měl bát. Po pár návštěvách se Alois zklidnil a nyní chápe důležitost pravidelných kontrol.

Shrnutí: Prevence je jednodušší než léčba

Zdá se, že to je spoustu kroků, že? Ale věřte mi, když říkám, že prevence je jednodušší (a často levnější) než léčba. Z mé osobní zkušenosti, když jsem musela vzít svého syna k zubaři odstranit zubní kámen, mi došlo, kolik bychom mohli ušetřit nejen na penězích, ale také na slzám a strachu, kdybychom tomuto problému předcházeli. Takže bereme tento boj proti zubnímu kameni vážně jako krev do žíly a vím, že naše děti jsou za to jednou vděčné.

Zubní kámen u dětí: Jak ho předcházet již od útlého věku
Jak dětská stomatologie řeší specifické potřeby dětí
Zubní kámen u dětí: Jak ho odhalit a co s ním dělat

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Marcela Novotná

Autor

Jsem Marcela Novotná, praxe v oblasti stomatologie mám již několik let, aktuálně pracuji v oblíbené stomatologické klinice v Plzni. Můj pracovní život je zasvěcený poskytování vynikající péče o zuby mým pacientům a pořádání seminářů pro universitní studenty stomatologie. Věnuji se také psaní článků týkajících se prevence zubních chorob a účinných metod péče o zuby. Ve svém volném čase aktivně podporuji různé iniciativy zaměřené na propagaci ústní hygieny ve školách.

Napsat komentář