image
Snímací rovnátka: Kompletní průvodce pro začátečníky
  • Od Marcela Novotná
  • 25/09/23
  • 0

Co jsou snímací rovnátka a jak fungují?

Mnohé z vás se možná ptají, jaké kouzlo se skrývá za těmito malými pomocníky zuby rovnajícími. Rozhodně není žádný čarodějný spell, ale spíše promyšlená metoda, která může napravit nepravidelnosti v umístění našich chrupů. Snímací rovnátka, také známa jako retainer, jsou skvělým řešením pro ty, kdo již prošli léčbou pevnými rovnátky a chtějí udržet své zuby rovně. Tato typ rovnátek lze samozřejmě sundat, což přináší nezanedbatelné výhody, ale na druhé straně vyžaduje také jistý podíl sebekázně.

Různé typy snímacích rovnátek

Uznávám, že výběr může být občas trochu matoucí, ale na druhou stranu, různé typy snímacích rovnátek mohou splnit různé potřeby každého jednotlivce. To je taky případ mých zubů. Kocour Miki mě sice občas v noci budí zakousnutím do mého snímacího rovnátka, ale dokážu si představit, že bych ho neměla. Tady je několik hlavních typů: Hawleyho, clear aligners a Essix. Každý typ má své specifické vlastnosti, takže je dobré se poradit s odborníkem, který vám pomůže vybrat to nejlepší pro váš úsměv.

Jak pečovat o snímací rovnátka

Znáte to, cokoliv nového se objeví v našem životě, vyžaduje určitou péči a snímací rovnátka nejsou výjimkou. Jiří, můj manžel, studoval stomatologii a často mi připomíná, abych nezapomínala na pravidelné čištění rovnátek. Je důležité, abyste rovnátka čistili každý den stejně důkladně jako zuby. Udržujte je vždy v pouzdře, když je nenosíte, aby se vám nestalo to, co se stalo mně jednou - náš papoušek Kvido si myslel, že mám pro něj novou hračku a rovnátka našla na zemi.

Co dělat, pokud vám snímací rovnátka přestanou sedět?

Je naprosto normální, že po nějaké době mohou snímací rovnátka přestat sedět tak, jak by měla. Nezoufejte, není to tak hrozné. Pokud máte pocit, že vám rovnátka nesedí, obratem se obraťte na svůj stomatologický tým. Mohou se vyskytnout různé situace, tak je důležité se s nimi podělit a neignorovat příznaky, které vám nepřipadají správné.

Jak dlouho mám nosit snímací rovnátka?

Toto je otázka, kterou pokládá skoro každý a odpověď na ni je jednoduchá, ale zároveň komplikovaná. Jednoduchá odpověď je, že byste měli nosit svá rovnátka tak dlouho, jak vám to váš stomatolog doporučí. Komplikovaná odpověď je, že to závisí na mnoha faktorech, včetně toho, jakou léčbu jste měli předtím, jaký druh snímacího rovnátka máte a jak se vaše zuby vyvíjejí.

Kolik stojí snímací rovnátka?

Podobně jako vše ostatní, costy rovněž se liší v závislosti na vašich specifických potřebách. Cena bude ovlivněna řadou faktorů, včetně druhu rovnátka, které budete potřebovat, a doby, po kterou je budete nosit. Doporučuji, abyste tento aspekt probírali přímo se svým zubním lékařem nebo s ortodontem a nenechali se překvapit náklady.

Moje osobní zkušenost se snímacími rovnátky

Na závěr bych se s vámi ráda podělila o svou vlastní zkušenost se snímacími rovnátky. Moje zuby nikdy nebyly ideálně rovné a když mi bylo 40, rozhodla jsem se pro snímací rovnátka. Musím říct, že to byla jedna z nejlepších investic, které jsem kdy pro své zuby udělala. Jiří mi byl celou dobu velkou oporou, a přestože jsem někdy měla chvíle únau, vím, že to stálo za to. A pokud se ptáte, ano, i s rovnátky jsem mohla sníst svůj oblíbený jablkový koláč, jen jsem ho musela nakrájet na menší kousky.

Jak se černý zubní kámen podepsat na zdraví vašeho srdce
Nejlepší mezizubní kartáčky pro citlivé dásně: Kompletní průvodce
Jak se zbavit nateklé dásně?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Marcela Novotná

Autor

Jsem Marcela Novotná, praxe v oblasti stomatologie mám již několik let, aktuálně pracuji v oblíbené stomatologické klinice v Plzni. Můj pracovní život je zasvěcený poskytování vynikající péče o zuby mým pacientům a pořádání seminářů pro universitní studenty stomatologie. Věnuji se také psaní článků týkajících se prevence zubních chorob a účinných metod péče o zuby. Ve svém volném čase aktivně podporuji různé iniciativy zaměřené na propagaci ústní hygieny ve školách.

Napsat komentář