image
Kdy se dává implantát po Vytrzeni zubu?
  • Od Klára Semerádová
  • 29/09/23
  • 0

První krok po vytržení zubu: Co dělat a není?

Zuby můžeme ztratit z mnoha důvodů - zuby moudrosti, nepříjemné nehody nebo prostě stárnutí. A určitě nejsem jediná, která měla strach ze zubařské stoličky! Ale nejsem tady, abych se bála zubařů, ale abychom se společně podívali na možnosti, jak vypadající zub nahradit. Jednou z těchto možností je implantát. Co je to implantát a kdy se dává do úst po vytržení zubu?

V podstatě je to základna, která je navržena tak, aby nahradila chybějící zub. Tento proces může být trochu invazivní a často vyžaduje několik návštěv u zubaře. Ale konečný výsledek může být velmi stabilní a přirozeně vypadající zub. Takže jaký je ideální časový rámec pro tuto proceduru po vytržení zubu? Začneme prvním krokem v procesu - tím, co dělat a čeho se vyhnout.

Časový rámec pro umístění implantátu

Velmi často lidé předpokládají, že implantát se dá do úst hned po vytržení zubu. Ale opak je pravdou. Je důležité počkat, až se vytvoří nová kost. Tento proces může trvat až několik měsíců.

Když jsem byla mladá, měla jsem neštěstí při jízdě na kole a vyčerpala jsem si zub. Byla jsem nadšená, až mi byl nabídnut implantát, ale byla jsem zklamaná, když jsem se dozvěděla, že budu muset počkat, než bude můj os oslabený. Chápu, že někteří z vás mohou mít podobné pocity. Proto je dobré vědět, jaký je ideální časový rámec pro umístění implantátu.

Co očekávat od procesu

Pro umístění implantátu je třeba provést několik kroků. První návštěva u zubaře je obvykle zaměřena na posouzení stavu vašeho úst a diskutovat o vašich možnostech. Následuje operace, která zahrnuje vytržení zubu a inserci implantátu. Nebojte se, operace je provedena pod lokální anestezií!

Často k nim dochází v několika navštěvách. V průběhu několika měsíců dojde k hojení a růstu kosti kolem implantátu. Po dokončení tohoto procesu je na implantát umístěna korunka, která poskytuje funkci a vzhled přirozeného zubu. Dojeďte si na zubaře telefonem a zarezervujte si pohodlí svého domova!

Péče o implantát

Jen proto, že máte implantát, neznamená, že můžete zapomenout na práci na zubním kartáčku a zubní nitě! Přestože se implantáty nezkaží jako přirozené zuby, stále je třeba je udržovat čisté. Pravidelné čištění umožňuje udržet dásně zdravé a předcházet potenciálně vážnému onemocnění kosti, známému jako periimplantitida.

Asi před pěti léty jsem si nechala udělat první implantát. Myslela jsem si, že se budu muset starat o tento nový zub jinak než o moje přirozené zuby. Ale můj zubař mi ujistil, že péče o implantát je velmi podobná péči o přirozený zub. Nezapomeňte na pravidelné vyšetření u zubaře - kontrolujte zdraví svého implantátu a celkovou ústní hygienu.

Alternativy k implantátu

Když já a můj syn Otakar chodíme k zubaři, vždy se ptám na možnosti. A tak bychom měli udělat všichni. Po vytržení zubu existují jiné alternativy k implantátům. Mezi tyto možnosti patří mosty a protézy.

Mosty jsou pevné struktury, které jsou umístěny na sousední zuby a poskytují stabilní a trvalou náhradu. Protézy na druhou stranu jsou snímatelné a mohou být celé nebo částečné, v závislosti na počtu chybějících zubů. Každý z těchto možností má své výhody a nevýhody a je důležité diskutovat o nich se svým zubařem, abyste mohli udělat nejlepší rozhodnutí pro vaše potřeby a cíle.

Závěrečné myšlenky

Rozhodnout se pro vytržení zubu a následné umístění implantátu může být obtížné rozhodnutí. Ale s pečlivým zvážením a zdravotní péčí od zkušeného stomatologa je to rozhodnutí, které může přinést dobré výsledky. Ať už se rozhodnete jakkoliv, hlavní je péče o své zuby a ústní hygienu. A konečně, pamatujte, že každý má svůj vlastní čas na hojení a zotavení, takže nebuďte příliš tvrdí na sebe a buďte trpěliví s tímto procesem.

Jak se starat o ústa po extrakci zubu: Nejlepší tipy pro rychlé uzdravení
Jak vypadá krevní sraženina po extrakci zubu a co byste měli vědět
Kdy se dává implantát po Vytrzeni zubu?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Klára Semerádová

Autor

Jsem odbornice na stomatologii, která se specializuje na prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění a stavů ústní dutiny. Pracuji jako soukromá stomatoložka, kde poskytuji komplexní dentální služby pro děti i dospělé. Mimo mého časově intenzivního povolání se ráda věnuji svému koníčku - psaní o péči o zuby. Pravidelně publikuji články online, aby širší veřejnost pochopila důležitost ústní hygieny. Je to moje vášeň, protože věřím, že dobrý úsměv může otevřít dveře k mnoha možnostem.

Napsat komentář