image
Keramické rovnátka: Nejčastější otázky a odpovědi
  • Od Marcela Novotná
  • 19/11/23
  • 0

Co jsou to keramické rovnátka?

Možná si říkáte: "Keramické rovnátka? To je něco nového?" V dnešní době, kdy je stále větší důraz kladen na estetiku a zdraví, jsou keramické rovnátka stále oblíbenější volbou. Jak už název napovídá, jsou vyrobeny z keramického materiálu, který je velmi pevný a odolný. Ale co je na nich tak skvělé?

No, na první pohled, vypadají skoro tak jako 'normální' kovová rovnátka. Ale když se podíváte blíže, zjistíte, že jsou mnohem méně nápadné. Vlastně, pokud někdo nemá oči jako sokol, možná si ani nevšimne, že je máte. Toto je velká výhoda pro ty z nás, kteří jsme trochu samozřejmě vědomi svého vzhledu. Jak já.

Proč byste si měli vybrat keramické rovnátka?

Keramické rovnátka jsou odolná, esteticky příjemná a méně nápadná než tradiční kovová. Ačkoli jsou obvykle dražší, mnoho lidí si myslí, že stojí za to investovat do něčeho, co je pro ně důležité: jejich úsměv. A tím myslím opravdu hodně lidí. Jak si možná vzpomínáte, mám keramické rovnátka a musím říci, že jsem s nimi naprosto spokojená.

Mým důvodem pro rozhodnutí pro keramické rovnátka bylo, že jsou méně nápadné. Kdo chce v dospělém věku chodit s kovovými rovnátky jako teenager? Brrr... No, já rozhodně ne. A tak jsem se rozhodla pro keramické. Ale to neznamená, že si nemyslím, že kovové rovnátka nemají své místo!

Jsou keramické rovnátka stejně účinné jako kovové?

Ano, keramické rovnátka jsou stejně účinné jako kovové. Keramické rovnátka jsou navrženy tak, aby vydržely stejnou sílu a tlak jako kovové, takže neexistuje důvod, proč by neměly být stejně efektivní při rovnání zubů. Vlastně, moje zuby se vyrovnaly rychleji, než jsem očekávala.

Věděli jste, že keramické rovnátka jsou tak pevné, že jsou schopné vydržet tlak až 400 kg/cm2? To je přibližně stejně jako tlak, který byste cítili, kdybyste byli 4000 metrů pod mořem. Takže pokud jste někdy měli obavy, že by vaše keramické rovnátka mohla prasknout nebo se rozbít, měli byste vědět, že to je velmi nepravděpodobné.

Je péče o keramické rovnátka náročná?

Péče o keramické rovnátka není nijak zvlášť náročná, ale vyžaduje důkladnější čištění než kovová rovnátka. Protože jsou bělejší a více se podobají vašim zubům, mohou se na nich snadněji objevit skvrny. Musíte tedy věnovat zvláštní pozornost čištění kolem svých rovnátek a zubů, abyste zabránili hromadění plaku a zbarvení.

Při čištění rovnátek je důležité být opatrný, aby nedošlo k poškození. Jemné kartáčování po dobu nejméně dvou minut dvakrát denně je ideální. A také se snažte jíst potraviny, které nezbarvují zuby, jako je káva, červené víno nebo tmavé omáčky. Například, moje oblíbená večeře, spaghetti bolognese, je nyní na černé listině. Ale stojí to za to.

Je něco, co by mě mohlo překvapit?

Možná byste byli překvapeni, kdybyste zjistili, že keramické rovnátka jsou již velmi dlouho. Byli uvedeni na trh ve Spojených státech již v roce 1987! To je více než 30 let! Ačkoli u nás v České republice nejsou tak dlouho populární, rychle získávají na popularitě.

A víte co je ještě víc zajímavé? Keramická rovnátka jsou skutečně vyrobena ze stejného materiálu, který se používá v kosmických raketách! Domnívám se, že když máte něco tak pevného a odolného jako kosmickou raketu ve své puse, musí to znamenat, že jste opravdu odhodláni se dotáhnout svůj úsměv na dokonalost.

Jaké jsou moje zkušenosti?

Řekla bych, že moje zkušenosti s keramickými rovnátky byly velmi pozitivní. Ano, zpočátku bylo trochu nepohodlné a trvalo mi pár týdnů si na ně zvyknout. Ale jakmile jsem se s nimi sžila, ani jsem si nevšimla, že je mám. A nejlépe na tom je, že když se teď podívám do zrcadla, vidím hladké a rovné zuby. Představa, že jsem dospěla s kovovými rovnátky, pro mě byla děsivá, ale díky keramickým se mi podařilo dosáhnout skvělého výsledku, aniž bych musela obětovat svůj skvělý vzhled.

Pokud jste někdy byli na vážkách mezi keramickými a kovovými rovnátky, doufám, že vám tento článek pomohl udělat rozhodnutí. A pokud jste už rozhodnuti a jdete na to s keramickými, pak můžete očekávat, že váš úsměv bude zářit jako kosmická raketa!

Keramické rovnátka: Jak zvládnout první den
Jak se postarat o keramické rovnátka
Keramické rovnátka: Nejčastější otázky a odpovědi

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Marcela Novotná

Autor

Jsem Marcela Novotná, praxe v oblasti stomatologie mám již několik let, aktuálně pracuji v oblíbené stomatologické klinice v Plzni. Můj pracovní život je zasvěcený poskytování vynikající péče o zuby mým pacientům a pořádání seminářů pro universitní studenty stomatologie. Věnuji se také psaní článků týkajících se prevence zubních chorob a účinných metod péče o zuby. Ve svém volném čase aktivně podporuji různé iniciativy zaměřené na propagaci ústní hygieny ve školách.

Napsat komentář