image
Proč je zubní plak hlavní příčinou zubního kazu
  • Od Lenka Hoffmeisterová
  • 1/09/23
  • 0

Uvádění do světa zubního plaku

Jak jsem si v poslední době všimla, důležitost řádné ústní hygieny je v naší společnosti často podceňována. Jde o něco, co se týká všech nás, ať už jste cejchovaný pastevce ovcí, nebo třeba i zaběhaný tech guru jako můj manžel, Antonín. Ani on se zdraví svých zubů nevěnoval tak, jak by si zasloužilo. Až do té doby, co ho potkala první bolest zubu. Ušetřeme si detaily, ale rozhodla jsem se po tomto incidentu pořádně se zaměřit na téma ústní hygieny. Věděli jste, že hlavní příčinou zubního kazu je zubní plak? Ale co je vlastně zubní plak a jak ho můžeme účinně odstranit?

Co to je ten zubní plak?

Zubní plak je tenký film složený především z bakterií, který se hromadí na povrchu zubů. Jedná se o pochopenou symbiózu řady druhů bakterií a dalších organismů, které jsou, dá se říct, přirozenou součástí naší ústní dutiny. Problém je, když se těchto organismů nakupí příliš mnoho. Plak je lepkavý a přichytne se ke skloviny zubů - a když není řádně odstraňován, může způsobovat řadu zdravotních komplikací, především zubní kazy.

Zubní plak jako neviditelný nepřítel

Bakterie v plaku žijí na cukru a zbytcích jídla, které necháváme v puse po jídle. Při svém metabolismu pak vylučují kyseliny, které mohou rozmělnit sklovinu zubů. To je první krok ke vzniku zubního kazu. Tohle je přesně ta situace, kterou si musíme představovat, když si nečistíme zuby. Jsou tam neviditelní malí narušitelé kyselinou erodující naše zuby.

Jančin první zubní kaz a boj s plakem

Jednoho dne Janča přišel domů s ostrou bolestí zubu. Po návštěvě zubaře jsme se dověděli, že má zubní kaz. Bylo to poprvé, co jsme se setkali s tvrdou realitou škodlivosti zubního plaku. Tehdy jsme se rozhodli jít do války s tímto neviditelným nepřítelem. Ačkoli se to nyní může zdát jako směšný příběh, byla to pro nás velká lekce.

Nejlepší způsoby, jak se zbavit zubního plaku

Ráda bych vám sdílela pár tipů, jak se zbavit zubního plaku. Začněte pravidelným čištěním zubů, alespoň dvakrát denně, po dobu dvou minut. Používejte fluoridovou zubní pastu, která pomáhá předcházet tvorbě plaku a kazu. Neměli byste zapomínat ani na čištění mezizubních prostor - interdentální kartáčky a zubní nit jsou na to ideální. Během dne také omezujte konzumaci sladkostí a kouření, protože tyto faktory přispívají k hromadění plaku. Pamatujte také na pravidelné návštěvy zubaře - sama chodím jednou za půl roku, a to i přesto, že jsem zatím neměla žádný zubní kaz.

Můj manžel Antonín - příběh úspěchu

Od doby, co se Janča rozhodl bojovat s plakem, se jeho zdraví zubů výrazně zlepšilo. Dnes nejenže nemá žádný nový kaz, ale jeho zuby jsou také bělejší a jednoduše zdravější. A – co mě teda těší nejvíc – už nemusím poslouchat ty jeho stížnosti o bolestech zubů! Kdo by to byl řekl, že takový malý zásah do každodenní rutiny může udělat tak velký rozdíl?

Na závěr...

Naše zdraví je něco, co si často nevážíme do té doby, dokud ho neztratíme. Platí to i o zdraví našich zubů. Jsem si jistá, že každý z nás by dal přednost pár minutám stráveným čištěním zubů před hodinami na zubařském křesle. Proto ať už jste muž, žena, dítě nebo dospělý, nezapomeňte na pravidelnou ústní hygienu. A to i když na to máte Mačku Lulu, která se, ač je to k nevíře, o své zoubky stará lépe než někteří lidé. No, to je teda příběh na jinou dobu...

Jak zastavit počínající zubní kaz: Rady od zubních lékařů
Jak čelit počínajícímu zubnímu kazu: Rady pro sportovce
Jak Rozpoznat a Předcházet Zubnímu Kameni u Dětí

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Lenka Hoffmeisterová

Autor

Jsem stomatoložka se specializací na preventivní stomatologii a ústní zdraví. Mám soukromou praxi v Brně, kde pomáhám lidem dosáhnout a udržet skvělý úsměv. Ve volném čase se ráda věnuji psaní o péči o zuby a sdílím své odborné znalosti s veřejností. Navíc, jsem matka dvou úžasných dětí a manželka mého úžasného manžela, Antonína. Miluji svůj život a práci, kterou dělám.

Napsat komentář