image
Proč jít na dentální hygienu?
  • Od Matěj Novotný
  • 26/11/23
  • 0

Proč je důležité dbát na dentální hygienu a co se přitom děje v našich ústech?

Podobně jako můj pes Max, který každé ráno sedí u kraje postele a očekává svou dávku čistících pamlsků (ano, je trochu hýčkaný), také my lidé potřebujeme péči o naše zuby. Základní péče, kterou si většina z nás zvykla vykonávat doma – kartáčování, nitění či použití ve vodních přístrojů – je sice důležitá, ale nebývá vždy dostatečná. Proč? Zdi zubného kamene a plaku se mohou skrývat na místech, která naše domácí péče nedosáhne. A tady přichází na řadu dentální hygiena.

Víte, co je dentální hygiena?

Dentální hygiena je odborný název pro ošetření, které provádějí profesionálové, zvaní dentální hygienisté. Jde o ústní péči na vyšší úrovni, která se zaměřuje na prevenci zubních problémů, a pomáhá nám udržet náš úsměv zdravý a krásný. I když se může zdát, že je to tak trochu přehnané, nevěřím, že by někdo chtěl mít zub, který vypadá jako zub piráta zanné doby.

Čím může dentální hygiena pomoci?

Pomocí speciálních nástrojů a metod mohou dentální hygienisté odstranit zubní kámen a plak z míst, na která se naše kartáčky ani dentální nitě nedostanou. Tím mohou předcházet zubnímu kazu, parodontitidě a dalším orálním problémům, které by výrazně snížily kvalitu našeho života. Nezapomínejte, že úsměv je často to první, co si lidé na nás všimnou, ať už jde o rande, pracovní pohovor nebo rodinnou večeři.

Dentální hygiena jako součást preventivní péče

Jak říká jedno staré klišé: Prevence je lepší než léčení. Pokud bychom si pořádně dávali záležet na našem dentální hygieně, mohli bychom předejít nákladné a bolestivé léčbě v budoucnu. Myslím, že nikdo z nás by nechtěl trávit svůj volný čas v zubním křesle, když by mohl jít třeba na procházku s psem, nebo na pivo s kamarády.

A co když mám strach z návštěvy stomatologa?

Tip pro ty, kteří mají strach z návštěvy stomatologa: Dentální hygiena může být skvělou alternativou pro vás! Neodpovídá to totiž tradičnímu pojetí brutálního trhání zubů plněného hrůzou a bolestí. Je to spíše jako wellness pro vaše zuby. Je to jako masáž pro vaše zuby a dásně, s příjemnou hudbou, která hraje na pozadí, zatímco vám pracovník pečlivě čistí zuby.

Jak často bychom měli navštěvovat dentální hygienu?

Doporučuje se dentální hygienu navštěvovat každých šest měsíců, přesně tak, jak jsem se dozvěděl od svého zubaře. A to i přesto, že mne mohl tímto návrhem trochu nahánět. Ale pravdou zůstává, že pravidelné návštěvy jsou nezbytné pro udržení zdravých zubů. Vždyť i náš pes Max bere své denní čistící pamlsky jako rutinní součást svého dne.

Příště, až půjdu na dentální hygienu ...

Docela se na to těším a je to skutečně příjemná rutina. A vy, připravujete se na svou příští návštěvu? Doufám, že ano. Max a já máme nyní dentální hygienu jako součást našeho přátelského pochodu k zdravým zubům a krásnému úsměvu. Tak ať už jste kdekoliv, ať už jste kdokoliv, vždy si pamatujte: zdravý úsměv je nakažlivý a přitažlivý. Takže si nejen vy, ale i vaše zuby zaslouží tu nejlepší péči.

Několik tipů na závěr

Na závěr vám chci dát několik tipů, které vám mohou pomoci udržet vaše zuby ve vrcholné kondici. Pamatujte na pravidelné kartáčování (alespoň dvakrát denně), používejte zubní nit (každý den!), a nezapomínejte na pravidelné návštěvy u zubaře a dentální hygieny. A jestli máte peska jako Máx, nezapomeňte, že zubní hygiena je důležitá i pro něj. A to je to, co svým čtenářům na dnešek přeji - peerless péči o zuby a úsměv, který září jako slunce!

Jak zubní implantáty přispívají k lepšímu spánku: Rozšířené informace
Proč jít na dentální hygienu?
Broušení zubů v praxi: Co vás čeká a jak to můžete zvládnout

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Matěj Novotný

Autor

Jsem odborníkem v oboru stomatologie. Mám smysl pro preciznost a detail, což mi pomáhá v mé každodenní praxi. Rád píšu o péči o zuby, protože věřím, že prevence je stejně důležitá jako léčba. Můj cíl je pomoci lidem dosáhnout a udržet zdravý úsměv. Najdete mě v mém stomatologickém centru v Českých Budějovicích.

Napsat komentář