image
Co to je opalescence?
  • Od Marcela Novotná
  • 7/09/23
  • 0

Úvod do tajemství opalescence

Aha, tak jde o to. Někdo z vás se možná ptá, co vůbec je to opalescence? Je to slovo, které se možná neobjevuje v našem každodenním žargonu, ale věřte mi, že se jedná o zajímavý fenomén, který zasluhuje naši pozornost. Opalescence je vlastně speciální druh světelného jevu, který je charakteristický pro některé poloprůsvitné materiály, jako je například opál, po kterém je tento jev také pojmenován. Při pohledu na tento druh materiálu můžeme pozorovat měnící se barvy v závislosti na úhlu pohledu a osvětlení. Fascinující, že?

Ale proč se to vlastně děje? Nuže, vše má co do činění s fyzikou světla a strukturou materiálu. To je vědou, která může být trochu nesjistá, ale nebojte se, s Marcelem na vaší straně to bude lehké a zábavné cestování. Opalescence je výsledek difrakce světla, které prochází materiálem sestávajícím z mnoha malých sférických částic. Difrakce se děje, když světlo prochází malými otvory nebo kolem malých předmětů a mění svůj směr nebo se šíří. U opálu jsou tyto malé sférické částice krystaly oxidu křemičitého a voda, které odrážejí světlo z mnoha různých úhlů, což vede k jeho barevné rozmanitosti.

Opálové skvosty v přírodě

Náš svět je plný opálových krás. Musíte jen vědět, kde hledat! Opál, který je pravděpodobně nejznámější přírodní materiál vykazující opalescenci, se vyskytuje v různých částech světa. Pro mě, vždycky když vidím kousek opálu, připadá mi to jako malý zázrak přírody. Vždyť ten světelný jev, který tento kámen projevuje, je přece jen něco úžasného! A jestli mě znáte, tak víte, že miluji praktické příklady. Takže se mnou nyní vstupte do několika míst, kde můžete tuto opálovou nádheru objevit.

Nejznámější naleziště opálu se nacházejí v Austrálii. Více než 90% světové produkce opálu pochází právě odtamtud. Australský opál je známý svou intenzívní opalescencí a širokou škálou barev. Dalším místem, kde se opál těží, je Mexiko. Mexický opál je oproti tomu australskému často více průsvitný a má méně intenzívní opalescenci, ale stále je to nádherný kámen. A co taková Brazílie nebo USA? Ano, i těžba opálu se tam vyskytuje! Opál z těchto zemí se může svými vlastnostmi lišit, ale opět, každý kámen je unikátní a vlastní svou specifickou opalescenci.

Umělé opalescentní materiály

Opalescence se ovšem nevyskytuje pouze v přírodních materiálech. Můžeme se s ní setkat i u některých uměle vytvořených materiálů. Já osobně miluji sklo s opalescencí. Takové sklo může být opravdovým uměleckým dílem. A víte co je na tom nejlepší? Tento druh skla si můžete pořídit i domů! Je to naprosto skvělý způsob, jak do svého domova přinést kousek toho úžasného světelného jevu.

Dalším příkladem umělého materiálu, který vykazuje opalescenci, je perleťový lak. Tento lak se často používá v automobilovém průmyslu k povrchové úpravě karoserií. Když na takovou barvu dopadne světlo, můžete pozorovat různé barevné odstíny v závislosti na úhlu pohledu. Není to nádhera? Mám pocit, jako bych měla vlastní duhu přímo na svém autě!

Opalescence v každodenním životě

Konečně, nezapomeňme na opalescenci v našem každodenním životě. Zdá se to jako něco, czí můžeme narazit jen v přírodě, nebo když si k tomu jdu někde koupit, ale ve skutečnosti je to jev, který může být velmi blízko nás. Například, všimli jste si někdy měnících se barev na bublinách z mýdla? Nebo co třeba ten zvláštní třpyt na perleťových náušnicích, které nosíte na večírek? Ano, to je ono!

Povězte mi, kdo by odolal kouzlu těchto měnících se barev, toho zářivého lesku... Mám pocit, že opalescence je jedním z těch drobných zázraků, které nám příroda občas předkládá. A já jsem nesmírně ráda, že mohu být jedním z těch, kteří vám o tom mohou povědět. Protože, věřte mi, v každodenním shonu jsou to právě tyto drobnosti, které nám pomáhají zastavit se a obdivovat nádheru světa kolem nás.

Ať už jde o zářivý kámen opálu, nádheru perleťového laku na našem voze, či třpyt očí našich milovaných, pohled na tyto měnící se barvy nám může přibrat úsměv na tváři. A v dnešní době, kdy se svět točí tak rychle, je to přece jen něco, czí stojí za to se zastavit a obdivovat, nemyslíte?

Jak často bělit Opalescence?
Co to je opalescence?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Marcela Novotná

Autor

Jsem Marcela Novotná, praxe v oblasti stomatologie mám již několik let, aktuálně pracuji v oblíbené stomatologické klinice v Plzni. Můj pracovní život je zasvěcený poskytování vynikající péče o zuby mým pacientům a pořádání seminářů pro universitní studenty stomatologie. Věnuji se také psaní článků týkajících se prevence zubních chorob a účinných metod péče o zuby. Ve svém volném čase aktivně podporuji různé iniciativy zaměřené na propagaci ústní hygieny ve školách.

Napsat komentář