image
Fazety na zuby: jak zlepšit úsměv a zvýšit sebevědomí
  • Od Klára Semerádová
  • 14/01/24
  • 0

Fazety jako řešení pro dokonalý úsměv

Hovoříme-li o estetické stomatologii, nelze přejít bez povšimnutí fazet. Jde o tenké plátky materiálu, které přilnou na přední stranu zubů a promění váš úsměv až k nepoznání. Jejich oblíbenost neustále roste, a to díky řadě výhod, které přinášejí, od zlepšení vzhledu zubů až po omezování invazivity zákroků. Proto není divu, že se o fazetách mluví jako o jedné z nejpokročilejších metod v kosmetické dentální péči.

Můj manžel Josef se často směje, že by si dal fazety jen proto, abych přestala pozorovat jeho každý úsměv skrz prsty mé estetické pedantskosti. Nicméně i on uznává, že výsledky jsou často ohromující a rozdíl před a po aplikaci fazet je jako den a noc.

Vylepšení barvy zubů

První na seznamu mnohých výhod fazet je schopnost korigovat barvu zubů. Ať už máte zbarvené zuby z kávy, čaje nebo jiných důvodů, fazety mohou skrýt nežádoucí odstíny a poskytnout vám sjednocenější a světlejší odstín úsměvu. Přiznám se, že mě ta představa neodolatelně láká, protože jako milovnice večerního červeného vína vím, že mé zuby by uvítaly malou estetickou pomoc.

Ostatně, kdo by nechtěl zářící hollywoodský úsměv bez dlouhých hodin strávených v zubařském křesle?

Korekce tvaru a velikosti zubů

Kromě barvy zubů mohou fazety hrát důležitou roli i v korekci jejich tvaru či velikosti. Máte-li zuby příliš malé nebo nepravidelně tvarované, fazety mohou tento problém vyřešit a představit světu úsměv plný rovnoměrně tvarovaných zubů. Je to jako mít mozaiku, kde každý kousek perfektně zapadá do velkého obrázku.

Představte si, že máte najednou před očima obraz, na kterém každý úsměv sedí přesně tam, kde má.

Minimalizace invazivních zákroků

Při aplikaci fazet není nutné zuby výrazně upravovat. Tento aspekt je velmi příjemný, protože oproti jiným zákrokům, jako je například korunka, kde se musí zub více obrušovat, je u fazet invazivita minimální. Ve světle toho se člověk může cítit o něco klidnější, vědouc, že jeho přirozený zub zůstává většinou netknutý.

Byla to právě ta myšlenka 'minimalizace' invaze do mého zubního řádku, která mě přesvědčila k zvolení fazet místo jiných metod.

Zlepšení sebevědomí a sociální interakce

Sebevědomí je klicí k mnoha dveřím a fasáda našeho úsměvu může otevírat dveře sociálních interakcí. Je nezřídka květinou na hlavě každé konverzace a podepírá první dojmy. Když se člověk není stydět za své zuby, automaticky se lépe cítí a je otevřenější komunikace s ostatními.

Je mi to dobře známo, když se řekne, že úsměv bere dech - a to doslova.

Vysoká odolnost a dlouhá životnost

Fazety jsou vyrobeny z materiálů, které jsou známy svou vysokou odolností. Porcelánové fazety, například, dokážou odolávat skvrnám a poškrábání mnohem lépe než přirozený zubní sklovin. Je to jako koupit kabát s voděodolnou úpravou - víte, že vám bude dlouho sloužit, a to i při nehostinném počasí.

Já osobně miluji myšlenku, že investuji do něčeho, co vydrží v čase, a na zubech to platí dvojnásob.

Snadná údržba

Na rozdíl od dalších dentálních zákroků, fazety nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. Stačí nadále dodržovat dobré dentální návyky, jako je pravidelné čištění zubů a používání zubní nitě – a fazety budou krásně zářit. To už mi přijde snadnější než každodenní make-up!

Uvědomuji si, že někdy v životě si přejeme věci 'nastavit a zapomenout', a pokud jde o údržbu fazet, toto přání je splněno skoro na jedničku.

Fazety na zuby: jak zlepšit úsměv a zvýšit sebevědomí
Fazety na přední zuby: Vše, co potřebujete vědět pro krásnější úsměv
Celokeramické fazety: Jak se vyhnout nejčastějším chybám

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Klára Semerádová

Autor

Jsem odbornice na stomatologii, která se specializuje na prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění a stavů ústní dutiny. Pracuji jako soukromá stomatoložka, kde poskytuji komplexní dentální služby pro děti i dospělé. Mimo mého časově intenzivního povolání se ráda věnuji svému koníčku - psaní o péči o zuby. Pravidelně publikuji články online, aby širší veřejnost pochopila důležitost ústní hygieny. Je to moje vášeň, protože věřím, že dobrý úsměv může otevřít dveře k mnoha možnostem.

Napsat komentář