image
Jak čistit zuby miminku?
  • Od Klára Semerádová
  • 13/09/23
  • 0

Jak začít s čištěním zubů u miminka?

Víte, kdy byste měli začít s čištěním zubů vašeho malého miminka? Může to být trochu záhada pro nové rodiče, ale chtěla bych vám pomoci rozptýlit nějaké ty mýty okolo tohoto tématu. Všechno to začíná, když vaše miminko dostane svůj první zoubek. V tom okamžiku se začíná kapitola zubní hygieny v životě vašeho dítěte. Je důležité zahájit správně péči o zuby svého miminka co nejdříve, aby se zabránilo budoucím problémům se zubem. Nejdůležitější je vědět, jak tuto úlohu správně zvládnout, aniž byste se stali taťkou nebo mámou, která svému miminko vystrašila ke kartáčku na zuby na celý život.

Výběr správného kartáčku a pasty pro miminka

Asi si teď říkáte, že výběr správného kartáčku a pasty pro vaše miminko je ta nejjednodušší věc na světě, že? No, měla bych vás trochu zklamat. Je mnoho faktorů, které byste měli zvážit při výběru těch nejlepších produktů pro zubní hygienu vašeho mimka. Především je důležité, aby kartáček na zuby měl měkké štětiny a byl dostatečně malý pro ústa vašeho miminka. Co se týče zubní pasty, doporučuji začít s bezpečnou zubní pastou bez fluoridu, dokud vaše miminko nenaučí plivat.

Začínáme s čištěním zubů - krok za krokem

První věc, kterou budete chtít udělat, je zajistit, aby vaše miminko bylo v pohodě a pohodlně. Dejte jim něco kousnout - můžu doporučit chladný gumaček nebo dokonce i mrkev předem umytou a ochlazenou v ledničce. Pak vezměte malý kartáček na zuby a naneste na něj trochu pasty. Začněte jemně kartáčovat zoubky svého miminka, dbejte přitom na to, abyste byli co nejmírnější. Je důležité si uvědomit, že cílem tohoto procesu není dokonalé vyčištění zoubků, ale zvyknutí si na rutinu a pocit kartáčku v ústech.

Příliš mnoho odpěru? Zavolejte na posily

Všechno, co jste dosud četli, zní poměrně snadno na papíře, že? Ale v praxi to může být překvapivě náročná úloha, především když se vaše miminko rozhodne, že čištění zubů není jeho oblíbená aktivita. Ale nezoufejte, je tu pár triků, které můžete vyzkoušet, pokud se setkáte s odporu. Jeden z mých oblíbených je zpívat oblíbenou píseň vašeho miminka. V mém případě je to "Kolo, kolo mlýnský", což je naprostý hit u mého papouška Elvise. Další věcí, kterou si můžete všimnout, je, že čistit zuby miminku může být také zábavná činnost, když se zapojí i domácí mazlíčci, jako je například můj králík Tučnák. Ale upozorňuji, musíte na to králíka skutečně dobře vycvičit (a dobrý šťastný pád také nepodceňujte).

Red flagy, na které je důležité dávat pozor

Čištění zubů u miminka je důležité, ale není to pouze o tom, abyste se ujistili, že jsou jeho zuby čisté. Je důležité také věnovat pozornost jakýmkoliv příznakům nebo signálům, které by mohly naznačovat, že něco není v pořádku. Pokud si všimnete jakéhokoliv začervenání, otoku, krvácení nebo pokud se miminko začne chovat neobvykle během čištění zubů, mělo by to být pro vás významným signálem, že byste měli navštívit svého lékaře nebo zubního lékaře.

Jak čistit zuby miminku?
Zubní kámen u dětí: Jak ho předcházet již od útlého věku
Jak dětská stomatologie řeší specifické potřeby dětí

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Klára Semerádová

Autor

Jsem odbornice na stomatologii, která se specializuje na prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění a stavů ústní dutiny. Pracuji jako soukromá stomatoložka, kde poskytuji komplexní dentální služby pro děti i dospělé. Mimo mého časově intenzivního povolání se ráda věnuji svému koníčku - psaní o péči o zuby. Pravidelně publikuji články online, aby širší veřejnost pochopila důležitost ústní hygieny. Je to moje vášeň, protože věřím, že dobrý úsměv může otevřít dveře k mnoha možnostem.

Napsat komentář