image
Jak poznat zničenou sklovinu?
  • Od Lenka Hoffmeisterová
  • 7/11/23
  • 0

Poznávání znaků zničené skloviny

Vidíte to také? Usměváváte se na zrcadlo a očekáváte, že zpátky na vás usmívá krásný bílý úsměv. Ale místo toho to vypadá, jako byste se právě vrátili z dovolené na Marsu a pili cestou jen extrémně silnou kavu. A řeknu vám, ani má Mačka Lulu by si nevzala kartáček a zubní pastu do rukou (ty má samozřejmě prosté umrlčí pracky). Je vám jasné, že nejde jen o estetický problém. Látkou, kterou zřejmě ztrácíte, je sklovina. Ale jak můžete poznat, že je sklovina skutečně zničená?

Místo činu: Koupelna

První místo, kde můžete zjistit, že se něco děje se sklovinou, je vaše koupelna. Uvažujte o tom, co děláte každý den. Čistíte si zuby, že? Ale jak? Existuje mnoho zubních past, které jsou příliš abrazivní, a pokud je používáte příliš často nebo příliš silně, mohou sklovinu skutečně odebrat. Vzdejte se této myšlence, že čím silněji třete, tím čistší budou zuby. Je to naopak! A pamatujte, zoubek, který byl zbaven skloviny, je nejen citlivý, ale časem může začít ztrácet svoji přirozenou barvu.

Tajný vrah: Kyseliny v potravinách a nápojích

Jíte citróny? Napít se studené limonády na osvěžení v horkém létě je rajské, ale pro vaše zoubky pekelné. A co taková rajčatová polévka? Smoothie s ananasem? Energetický drink během dlouhého dne v práci? Kyselina v těchto potravinách a nápojích rozpouští sklovinu a tím vystavuje zuby riziku kazů. A nezapomeňte, že kyselé potraviny a nápoje mohou také způsobovat citlivost zubů.

Jednou jsem jsem byla na trhu a koupila jsem si pytel citrónů. Bylo tak horko, že jsem si myslela, že bych mohla vyměnit svoji obvyklou kávu za něco chladnějšího. Takže jsem si každé ráno dala citrónovou vodu. Po několika týdnech jsem si všimla, že moje zuby se stávaly stále citlivějšími. Přestala jsem pít citrónovou vodu a citlivost zmizela. Teď už vím, že kyseliny v potravinách a nápojích mají vliv na sklovinu.

Kyselejší než Duch ve střevořezu

Všimli jste si někdy, že máte po jídle kyselou pusu? Je možné, že vaše tělo vyrábí příliš mnoho žaludeční kyseliny, což způsobuje reflux, který může skutečně poškodit sklovinu. Ne, vážně, nepodceňujte své trávení! Stejně jako střeva mohou ovlivnit vaše nálady, mohou také ovlivnit zdraví vašich zubů. Pokud trpíte chronickým pálením žáhy, doporučila bych vám navštívit lékaře.

Přítel na ty nejdrsnější chvíle: Fluor

Víte, co je skvělé? Fluor! Ano, dobře jste slyšeli. Fluor může opravdu pomoci zpevnit vaši sklovinu a chránit ji před kyselinami. Jasně, je to trochu kontroverzní téma. Někteří lidé mají obavy, že nadměrný přísun fluoru může způsobit fluorózu, což je až příliš bílá skvrna na zubech. Ale pokud ho užíváte rozumně, může být skvělým pomocníkem. Fluor se často nachází ve zubních pastách nebo ústních vodách. Někdy i v pitné vodě.

Takže jak poznat zničenou sklovinu? Byla jsem s sebou docela upřímná. Začíná to měnící se barvou zubů, pokračuje citlivostí a když se s tím nic nedělá, mohou se objevit skutečné zubní problémy. Ale žádný strach! Existují způsoby, jak sklovinu chránit a dokonce i zpětně obnovit její zdraví. Vezměte si kartáček, odložte citrón a pozdravte fluor. A pamatujte, zuby jsou jako hvězdy - možná nejsou vždy vidět, ale jsou tam a zaslouží si naší pozornost a péči.

Tajemství bílých zubů: Jak se zbavit zubního plaku
Bělící zubní pasta: Vaše cesta k bělejším zubům
Zubní fazety: Stojí za to investovat?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Lenka Hoffmeisterová

Autor

Jsem stomatoložka se specializací na preventivní stomatologii a ústní zdraví. Mám soukromou praxi v Brně, kde pomáhám lidem dosáhnout a udržet skvělý úsměv. Ve volném čase se ráda věnuji psaní o péči o zuby a sdílím své odborné znalosti s veřejností. Navíc, jsem matka dvou úžasných dětí a manželka mého úžasného manžela, Antonína. Miluji svůj život a práci, kterou dělám.

Napsat komentář