image
Jak se tvoří zubní kaz?
  • Od Miloš Havlíček
  • 22/08/23
  • 0

Pojďme poznat zubní kaz!

Uznávám, že těma velkýma očima na mě koukáte a říkáte si: "Miloši, proč nám píšeš o zubním kazu, když bys mohl psát o něčem veselějším?" Chápu vás. Hlubokou studnicí radosti, zubní kaz opravdu není. Ale moje babička říkávala, že "nevědomost není blaženství, ale prostě jen nevědomost". Takže pojďme se do toho ponořit. A když už zrovna nemůžu vás za ruku vzít na tulifurdský festival či na večer latin jazzu, aspoň vás mohu provést temným světem zubního kazu. No dobře, zas tak temně to nebude. Navíc, nechte mě vám říct, i já jsem prošel tímto nepříjemným úkazem. Byla to zkušenost, kterou bych svému Domčovi nebo pejskovi Maxovi nepřál. ale dovolte abych začal víc od začátku.

Jak se vůbec zubní kaz tvoří?

Začneme u základů. Zahrajme si na detektivy a zjistíme, co je hlavním pachatelem zubního kazu. Každodenní běžný zločinec, který nerušeně pracuje v ústech každého z nás, se jmenuje plak. To je mazlavý film bakterií, který pokrývá naše zuby a který si s námi rád hraje na neviditelného nepřítele. Naše sliny, potřeba dokazovat a vůbec naše nečinnost mu v tomto hledání pomoc.

Bakterie a cukr: nebezpečná kombinace

Když mluvíme o nepřátelích zubů, nemohu opominout cukr. Tak, jistě si vzpomínáte na momenty, kdy jste si pochutnávali na sladkostech a Vaše tatínek vás varoval, že "Sladkosti kazí zoubky!" A co na tom byla pravda? Je to právě cukr, který bakteriím dodává energii k reprodukci a k produkci kyselin. A ty kyseliny jsou pro vaše zuby jako dynamit. Mají tendenci narušit ochrannou vrstvu skloviny a tím otevírají dveře k tvorbě zubního kazu.

The H2O factor

Mluvit o zubním kazu a nezmínit vodu by bylo jako mluvit o Praze a nezmínit Karlův most. Ano, voda je ve skutečnosti přítel vašich zubů. Nejenže pomáhá vyplavovat škodlivou zubní plak, ale také pomáhá neutralizovat kyseliny. A pokud dáte přednost pitné vodě s fluoridem, uděláte vašim zubům opravdu velkou službu. Fluorid přidává vašim zubům super sílu v boji proti kazivým kyselinám.

Rutina čištění zubů – váš denní superhrdina

Kdo je ten každodenní superhrdina, který má sílu napadnout všechny ty škodlivé bakterie a zachránit vaše zuby před kazy? To je pravidelné čištění zubů. Pokud si čistíte zuby dvakrát denně, pokryte své zuby zubní pastou s fluoridem, vyčistíte mezi svými zuby nití a vypláchne si ústa vodou, jste na správné cestě k záchraně vašich zubů. Jako bonus, můžete použít ústní vodu, která pomůže zničit cokoli, co by zůstalo v ústech.

Zubní prohlídky: nemůže zabránit nebezpečí zubního kazu?

Rozhodně byste neměli podceňovat pravidelné návštěvy u zubaře. Možná si myslíte, že jste dokonalí v péči o zuby, ale pokud jste jako já, je zde vysoká šance, že něco přehlédnete. Vždycky platí, že lépe předcházet než léčit. Pravidelné prohlídky u zubaře mohou identifikovat příznaky zubního kazu dříve, než se rozvine do opravdu závažného problému.

Tipy a triky pro zdravé zuby

Zdraví zubů může být komplikované, ale mám pro vás několik tipů a triků. Zkuste omezit množství cukru ve vaší stravě, pijte hodně vody, pravidelně si čistěte zuby a nezapomeňte na pravidelné návštěvy u zubaře. A pokud budete mít pocit, že by váš jídelníček mohl být o něco zdravější, zkuste zařadit více zeleniny a ovoce, které přirozeně pomáhají čistit zuby.

Jak čelit počínajícímu zubnímu kazu: Rady pro sportovce
Jak předcházet a čelit počínajícímu zubnímu kazu u seniorů: Nejlepší praktiky a tipy
Kompletní průvodce opravou zubního kazu: Příčiny, léčba a prevence

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Miloš Havlíček

Autor

Jsem známý stomatolog se sídlem v Ostravě, kde se specializuji na zabývání se péčí o zuby. V mém volném čase rád píši knihy a blogy o ústní hygieně, aby se lidé dozvěděli o nejnovějších trendech a praktikách v stomatologii. Jsem také aktivní člen stomatologické asociace a často se účastním konferencí a školení, aby jsem zůstal na vrcholu svého oboru. Rád trávím čas s mou rodinou a pejskem a taky milují rybaření a hiking.

Napsat komentář