image
Jak se vyhnout zubnímu plaku: Prevence je klíčová
  • Od Jana Stejskalová
  • 5/09/23
  • 0

Pochopení zubního plaku

Nemohu vám říct, kolikrát jsem se probudila a zapomněla si vyčistit zuby před spaním. Faktem je, že ať už jste jakkoliv opatrní, existuje vysoká pravděpodobnost, že si ráno v puse objevíte nevítaný zubní plak. Zubní plak je tenký biofilm plný bakterií, který se hromadí na povrch zubů. Je to bílé až lehce žluté pasta, kterou si možná všimnete, když si nečistíte zuby aspoň dvakrát denně. Obecně platí, že zubní plaky jsou relativně neškodné, pokud je pravidelně odstraňujeme, ale pokud je ponecháme být, mohou vést ke zubnímu kazu nebo parodontitidě. Max, můj milovaný jezevčík, už to taky ví. Vždycky se snažím dodržovat pravidlo, že ať si čistí zuby aspoň tak často, jak často si čistím já. A věřte mi, jeho úsměv je něco, co stojí za to udržovat.

Potíže s nadměrným plakem

Možná si říkáte, co je na tom tak zlého, když máte trochu plaku. Ale pokud se neřeší včas, může zubní plak způsobit vážné zdravotní problémy, včetně zubního kazu a parodontitidy. Je dobré si uvědomit, že nejlepším způsobem, jak se tyto problémy vyhnout, je zabránit tvorbě plaku. K tomu je potřeba pravidelně se starat o ústní hygienu a dodržovat některé základní zásady. A co je lepšího než zjistit, jak se vyhnout zubnímu plaku od někoho, kdo se tomu věnuje na plný úvazek, tj. já!

Pravidelné čištění zubů a interdentálního čištění zubů

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak se vyhnout zubnímu plaku, je pravidelné čištění zubů. Je to tak jednoduché, ale i tak se najdou lidé, kteří toto pravidlo přehlížejí. Čištění zubů by mělo být prováděno aspoň dvakrát denně, ideálně po každém jídle. Ale nezapomeňte, že není dostatečné pouze si vyčistit zuby. Zapojte do své rutiny také interdentální čištění zubů. Já se to naučila, když jsem kdysi přešla jazykem mezi zuby a zjistila, že tam něco je. Přímo tam, kde si čistíte zuby, si mohou bakterie také rády hromadit.

Hluboké čištění zubů

Nyní se dostáváme do další fáze prevence zubního plaku, a sice hlubokého čištění zubů. To zahrnuje návštěvu zubního hygienika, který odstraní plak a zubní kámen, což je tvrdý, mineralizovaný plak, který se tvoří na zubech. Jednou jsem si myslela, že jsem si plak vyčistila, a pak jsem šla k zubní hygieničce a ona mi řekla, že tam mám zubní kámen. Ano, byla jsem zděšená!

Vyhýbání se cukrům a škrobům

Důležitým bodem pro prevenci zubního plaku je vyhýbání se potravinám bohatým na cukry a škroby. Tyto látky mohou vytvářet ideální prostředí pro bakterie v ústech, které mohou vést k tvorbě plaku. A když přijde na jídlo, miluju sladkosti stejně jako každý jiný, ale i já musím být opatrná. Max má také slabost pro sladké, ale já se ujistím, že dostane omezené množství.

Strava bohatá na vitamíny a minerály

Jedním ze způsobů, jak předcházet zubnímu plaku, je jíst stravu bohatou na vitamíny a minerály. Zuby se, podobně jako ostatní části těla, spoléhají na živiny k udržení svého zdraví. Proto se snažím jíst hodně ovoce, zeleniny a bílkovin, abych měla dostatek vitamínu C, vápníku a fosforu. Vždyť kdo by nechtěl silné a zdravé zuby?

Končíme: nezapomeňte na pravidelné návštěvy u zubaře

Přestože mohu mluvit a mluvit o prevenci zubního plaku, na konci dne se to všechno svádí na jedno - pravidelné návštěvy u zubaře. Zubaři nejen že vám pomohou udržovat ústní hygienu, ale také vám pomohou identifikovat potenciální problémy dříve, než se stanou vážnými. Myslím, že všichni si můžeme vzpomenout na ten strach, když jdeme poprvé k zubaři. Ukrápěla jsem si dráp a pojala to jako signalizaci k první návštěvě mého zubaře. Ale i přes své obavy jsem zjistila, že regularně navštěvovat svého zubaře a zubní hygieničku je jedním z nejlepších rozhodnutí, které jsem v životě učinila.

Co se stane když si zapomenu vyčistit zuby?
Jak zvládnout dentální hygienu při cestování
Jak se efektivně zbavit bolesti dásní: Přírodní metody a prevence

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Jana Stejskalová

Autor

Jsem profesionální stomatoložka s více než 20 lety praxe a zároveň zapálená autorka blogů. Působím ve velké stomatologické klinice v Liberci a mým cílem je odpovídat na všechny otázky pacientů týkající se péče o zuby. Ve svém volném čase se ráda věnuji psaní článků pro zdravotnické blogy a časopisy, kde sdílím své zkušenosti a nápady na téma péče o ústní zdraví. Věřím, že vhodná prevence je klíčem k dlouhodobému zdraví zubů a úst.

Napsat komentář