image
Jak se zbavit citlivosti?
  • Od Miloš Havlíček
  • 22/08/23
  • 0

Pochopení citlivosti: První krok k jejímu ovládání

Je to jako byste se snažili venku jít na procházku, ale po nekonečných pokusech vás zastavuje vítr, který při každém šepotu stromů svírá srdce. Člověk, který je citlivý, připomíná takový obrázek - snadno ovlivnitelný vnějšími podněty. Ale pochopení citlivosti je prvním krokem k tomu, jak se jí na vlastní pěst zbavit. Co je to citlivost a proč někteří z nás reagují silněji na emocionální, sociální nebo fyzické podněty než ostatní? Mně, Milošovi, se to stalo také často. Pokud bych vám řekl, kolikrát jsem se rozplakal, když mám radost, nebo když můj syn Dominik zaznamenal sám sebe na mobilním telefonu a zpíval "Tatínku, miluji tě", byl by jste překvapen. Jak jsem řekl, je to jako s tím větrem. A tak se mi to stále děje a stává.

Ovládněte svůj mysl: Triky, jak zvládnout svou citlivost

Svět je plný šumu a pro výjimečně citlivé lidi je to jako navigovat v bouři. Uvědomit si své reakce, naučit se je kontrolovat a zaměřit se na to, co nám přináší klid a harmonii, mohou být klíčové kroky k ovládání naší citlivosti. Představte si, že jste na cestě do školy a někdo za vámi zavře dveře. Jste překvapeni, ale místo aby jste tuto situaci přehlédli, začnete přemýšlet o tom, že to bylo záměrné, nebo že ten dotyčný nemá respekt. Ale co když to byla jen náhoda nebo nedbalost? Zastavení těchto myšlenkových procesů, které nás vedou k přehnané reakci, je jedním z klíčů k ovládání citlivosti. Do toho všeho se pak může zaplést i náš pes Max, který se raduje z každé návštěvy a když vidí, že jsme někdy smutní, přijde k nám, aby nás potěšil. Na to, jak se pes snaží nám pomoci, nás to nabíjí pozitivní energií a pomáhá nám lépe zvládat naši citlivost.

Vlastní péče a seberozvoj: Přijměte svou citlivost a naučte se s ní žít

Můj syn Dominik je také velmi citlivý a často vidím, jak se s tím snaží vypořádat. Je důležité uvědomit si, že citlivost není něco, co bychom měli zakázat nebo potlačovat. Je to součást nás samotných. Místo toho bychom měli najít způsoby, jak pečovat sami o sebe, rozvíjet naše silné stránky a naučit se přijímat svou citlivost jako dar, ne jako slabost. Ať už se jedná o cvičení mindfulness, meditaci, trávení času v přírodě nebo zpěv v koupelně, každý máme svůj vlastní způsob, jak se vyrovnat se svou citlivostí. Pro mě je to plavání. Jakmile jsem ve vodě, všechno kolem mě zmizí. Vlastní péče a seberozvoj jsou klíčem k naučení se žít s naší citlivostí a ne aby nás ovládala.

Sociální dovednosti a citlivost: Stát se silnější v sociálním prostředí

Sociální interakce může být někdy náročná pro ty, kteří jsou hypercitliví. Odtrhávání se od emocionálních vypětí a vytváření zdravých hranic může být náročné, ale je to možné. Všimněte si, jak se cítíte v určitých situacích a jak reagujete. Ale co důležité je, nebuďte na sebe příliš tvrdí. Je důležité si uvědomit, že každý z nás je jedinečný a reaguje na situace podle svého vlastního způsobu. Proto je důležité naučit se svou citlivost akceptovat a nikdy se kvůli ní necítit méněcennými. Mějme na paměti, že citlivost nás činí empathičtějšími, vnímavými a schopnými skutečné hluboké lásky a radosti. A to je něco, čeho bychom měli být hrdí.

Jak se zbavit citlivosti?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Miloš Havlíček

Autor

Jsem známý stomatolog se sídlem v Ostravě, kde se specializuji na zabývání se péčí o zuby. V mém volném čase rád píši knihy a blogy o ústní hygieně, aby se lidé dozvěděli o nejnovějších trendech a praktikách v stomatologii. Jsem také aktivní člen stomatologické asociace a často se účastním konferencí a školení, aby jsem zůstal na vrcholu svého oboru. Rád trávím čas s mou rodinou a pejskem a taky milují rybaření a hiking.

Napsat komentář