image
Jak si zvyknout na zubní můstek?
  • Od Marcela Novotná
  • 22/08/23
  • 0

První dny s novým zubním můstkem

Ahoj, jsem Marcela a ráda bych se podělila o své zkušenosti a tipy, jak si zvyknout na nový zubní můstek. Není to jednoduchý proces, ale s trochou trpělivosti a pečlivosti je to zcela možné. A věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti. Stalo se mi, totiž, že jsem jednou při čištění oříšků na Vánoce, zlomila zub. A pak, místo krásného pohledu na stromeček, byla moji jedinou Vánoční ozdobou nově nasazený zubní můstek.

Když jsem si poprvé prohlížela svůj nový zubní můstek v zrcadle, připadala jsem si trochu jako cizinec. Pomocí zubního můstku mi zubař znovu vytvořil krásný úsměv, ale tentokrát byl jiný než ten můj. Při prvním pokusu o jídlo či pití jsem si uvědomila, že se nemůžu spolehnout na zvyklý pocit při kousání. Zkrátka, vše bylo nové a cizí.

Tři klíče k úspěchu: čištění, stravování a trpělivost

První věc, kterou vám váš zubař doporučí po nasazení zubního můstku, je důkladné čištění. Mě sama můj zubař řekl, že si mám myslet na můstek jako na malého miminka, kterému musím věnovat maximální péči. A tak jsem stále měla v kabelce zubní krém, pásky na zuby, mezizubní kartáčky a vodu.

Když jsem byla doma, měla jsem své malé wellness centrum pro zuby přímo v koupelně. Ale i když jsem si zuby čistila tak důkladně, na nějaký ten špenát uvízlý mezi zuby se prostě nezapomene. A já se s ním musela smířit. Prostě a jednoduše, zubní můstek vyžaduje větší péči a údržbu než naše běžné zuby.

Přechod na nový zubní můstek také často zahrnuje změnu stravovacích návyků. Prvních několik dní jsem jedla jen tekutou stravu a pomalu se přešla na měkké jídlo. Ano, je to frustrující, zvláště když je kolem vás plno lidí, kteří si mohou dopřát cokoliv, co chtějí.

Jednoho dne jsem byla na rodinné večeři a měla jsem strašnou chuť na sýr. Tak jsem se odvážila a pokusila se ho sníst. Bohužel, moje odvaha skončila tak, že jsem si musela můstek upravovat. A tak jsem se poučila, že je lepší držet se měkkých potravin, alespoň do doby, než se na můstek plně adaptuji.

Největší lekci, kterou mi zubní můstek dal, je ale to, že trpělivost je opravdová ctnost. Přiznávám, že občas jsem se cítila frustrována a naštvaná, že musím překonat takový šok. Ale postupem času a s praktikou jsem si na něj zvykla a dnes je to pro mě normální součást mého života.

Zubní můstek je investice do vašeho zdraví a sebevědomí

V prvních dnech a týdnech po nasazení zubního můstku jsem často přemýšlela o tom, proč jsem se rozhodla pro tuto možnost. Ale dnes, když se dívám do zrcadla a vidím svůj krásný úsměv, vím, že to byla ta nejlepší volba. Nejenže mi můstek pomohl zlepšit funkci mého chrupu a pravidelně mi připomíná, jak je důležitá péče o zuby, ale také zlepšil mé sebevědomí.

Dříve jsem se styděla otevřít ústa na veřejnosti, bála jsem se, že lidé uvidí moje poškozené zuby. Dnes se ale mohu smát bez obav a cítím se sebejistější. Přestože byl proces zvykání na můstek těžký, výsledek rozhodně stojí za to.

Co je důležité si zapamatovat?

Když vám váš zubař poprvé nasadí zubní můstek, obáváte se neznámého. S tím i já se budete muset vyrovnat. Ale ujistěte se, že toto období je jen dočasné. Postupem času se na můstek zvykáte, až se stane součástí vašeho života.

Vždy si pamatujte na to, že můstek je investicí do vašeho zdraví a kvality života. I když se vám občas může zdát, že je to těžké, nevzdávejte to. Můj zubní můstek mi pomohl zlepšit zdraví mé ústní dutiny a zvýšit mé sebevědomí.

Takže, ať už se teď nacházíte v jakémkoli období zvykání na zubní můstek, pamatujte, že všechny ty nesnáze jsou jen přechodné. V budoucnu oceníte, co pro vás zubní můstek udělal.

A pokud máte pocit, že se potřebujete s někým podělit o své zkušenosti, nebo potřebujete nějakou radu, nebojte se ozvat. Jsem tu pro vás. Pamatujte, že nejste v tom sami, a společně to zvládneme. Až příště přijede Mikuláš, budeme mít krásný úsměv připravený pro svého hříšníka.

Jak si zvyknout na zubní můstek?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Marcela Novotná

Autor

Jsem Marcela Novotná, praxe v oblasti stomatologie mám již několik let, aktuálně pracuji v oblíbené stomatologické klinice v Plzni. Můj pracovní život je zasvěcený poskytování vynikající péče o zuby mým pacientům a pořádání seminářů pro universitní studenty stomatologie. Věnuji se také psaní článků týkajících se prevence zubních chorob a účinných metod péče o zuby. Ve svém volném čase aktivně podporuji různé iniciativy zaměřené na propagaci ústní hygieny ve školách.

Napsat komentář