image
Jak vypadají dásně při růstu zoubků?
  • Od Klára Semerádová
  • 22/08/23
  • 0

Známky růstu zúbků

Dámy a pánové, vítejte na mém blogu. Oh, počkat, nepotřebujeme žádné pozdravy, jdeme rovnou na věc. Růst zoubků je pro děti i rodiče docela dobrodružství. Mnozí z nás si na tento proces pamatují s nějakým tím vzrušením, u některých z nás je to spíše období plné napětí a úzkosti. Ale jak vypadají dásně při růstu zoubků?

Jednou z nejjasnějších známek, že se zoubek blíží na povrch, je bulka na dásni. Ta může být zarudlá nebo bělavá, což je zcela normální a není důvod k obavám. Zoubek se snaží probít skrz dáseň a tento tlak způsobuje zdvih. Kolikrát jsem s Otakarem prožila tyto okamžiky a on měl bulky všude po dásních. To je vážně dobrodružství!

Průběh růstu zoubků

Pojďme se podívat, jak to v případě růstu zoubků vlastně chodí. U některých dětí začnou zoubky růst už okolo 3 měsíců, u jiných se mohou objevit až po prvním roce. Ale nebojte se, vše je v normě. Většinou začnou projít první dolní středové řezáky a pokračuje se směrem k zadním částem úst. Silnější zarudnutí nebo otok v místě, kde se zoubek snaží probít na povrch, je zcela normální. Pokud si však všimnete, že dítě má velmi vysokou horečku nebo že se mu tvář výrazně otekla, určitě navštivte lékaře. Ne vždy je totiž vše spojeno pouze s růstem zoubků.

Bolest a nepohodlí při růstu

Není pochyb o tom, že průběh růstu zoubků může být bolestivý nebo nepříjemný. Dítě může být více podrážděné, mít potíže se spaním, odmítat jídlo nebo pítí. Věděli jste, že děti mohou při růstu zoubků produkovat více slin? Důvodem je, že sliny pomáhají zmírňovat podráždění dásní, které zoubky způsobují. Otakar to také zažil a já mu s úsměvem říkala, že se stal velkým slináčem.

Někdy dětem pomůže, když jim dáte na dásně chladný předmět, jako je třeba chladivý kroužek na kousání. Zkuste si představit, jaký je to úleva, když máte zánět dásní a najednou do úst dostanete něco chladivého. Otakar to miloval.

První návštěva u zubaře

Velký milník zažít růst prvního zoubku je skvělý důvod k tomu, abyste s dítětem začali navštěvovat zubaře. Zubař si může prohlédnout, jak se zoubky řadí, zda jsou na dásních nějaké další problémy, a také může dát rady ohledně péče o mladé zuby. První návštěva u zubaře by měla být spíše zábavná a hravá. Můžete si s sebou vzít oblíbenou hračku nebo knížku, aby se dítě nenudilo.

Jak se starat o dásně a zoubky

Péče o dásně a zoubky je důležitá od prvotního začátku. Jakmile se objeví první zoubek, měli bychom začít s čištěním. V první fázi můžete použít vlhký hadřík nebo speciální silikonovou prstínek, který navléknete na prst a jemně čistíte zoubek i dásně. Jakmile se zoubků objeví víc, můžete přejít na dětskou zubní kartáček.

Rodiče by měli věnovat pozornost i dásním. Pokud jsou dásně zánětlivé, mělo by to upoutat vaši pozornost. Dásně by měly být růžové a pevné, nikoli oteklé nebo krvácející. Nezapomínejte, že pravidelná ústní hygiena hraje klíčovou roli v celkovém zdraví úst.

Pamatujte, že růst zoubků je přirozený proces, kterým prochází každé dítě. Pozorujte své dítě, komunikujte s ním a hledejte způsoby, jak mu ulevit. A především, neztrácejte smysl pro humor. Při pohledu na první zoubky svého dítěte budete plni hrůzy i radosti, ale zároveň budete mít pocit hrdosti a úlevy, že váš malý zázrak zvládá další velký krok v životě.

Jak vypadají dásně při růstu zoubků?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Klára Semerádová

Autor

Jsem odbornice na stomatologii, která se specializuje na prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění a stavů ústní dutiny. Pracuji jako soukromá stomatoložka, kde poskytuji komplexní dentální služby pro děti i dospělé. Mimo mého časově intenzivního povolání se ráda věnuji svému koníčku - psaní o péči o zuby. Pravidelně publikuji články online, aby širší veřejnost pochopila důležitost ústní hygieny. Je to moje vášeň, protože věřím, že dobrý úsměv může otevřít dveře k mnoha možnostem.

Napsat komentář