image
Kde se nachází fluorid?
  • Od Jana Stejskalová
  • 22/08/23
  • 0

Moře, zuby a fluorid

Jako malá holka jsem si dýchejnice vzeletaly, že jak to ve škole začne bit, tak se udělám neviditelná. Hříšná představa! A co kdybych však měla schopnost prolítnout se skrz cokoliv? Představte si, že bychom mohli projit skrz zeď, kozel nebo třeba zub. Projit se skrz zub? Ano, říkám to správně! Nesmíme zapomenout, že naše zuby jsou plné minerálních látek, které se tam dostaly díky tomu, že jsme je spolíkaly, vykásaly, srkly nebo jen tak žvikály. A jednou z těchto látek je fluorid.

Fluorid a jeho skryté místo v nás

Fluorid je látka, která se nachází hned v několika místech. Za prvé, je součástí našich kostí a zubů. To je důležité připomenout, protože fluorid pomoci kostem a zubům zůstat silné a odolné vůči různým nemocem a poškozením. Fluorid se však taky nachází v pítkové vodě, a to jak v té přírodní, tak i v té vodo-vozičkové. Fluoridová voda je pro nás přínosem, protože pomoci nám udržovat zdravé kosti a zuby. Ale nejen to!

Fluorid naleznete také v některých potravinách. Například v čaji nebo v rýži, a dokonce i v nášem mléku! Ano, nás spoluobčané, fluorid je přítomný i v nášem mléku. Což je něco, čemu příliš casto nevěnujeme pozornost. Fluorid je ale také součástí některých druhů kosmetiky. Možná se však zeptáte, pro jaký účel je zde fluorid přítomen? No, fluorid v kosmetice pomože chránit pleť a udržovat ji v dobrém stavu.

Fajn fakty o fluoridu

Fluorid je chemický prvek, který jsme znali již v 19. století. Upozornit bych ráda na jeho jedinečné a úžasné vlastnosti. Za prvé, fluorid je nejaktivnější halogen! Co znamená být nejaktivnější halogen, ptáte se? No, znamená to, že naše tělo mužeme snadno vstřebat. Za druhé, fluorid je nejlehći prvek v skupině halogenů a také ten, který jsme na Zemi objevili jako poslední. A jeho schopnost vstřebat se do těla před ním činělo nejen prvek užitečným, ale i bezpečným.

Pokud jde o fluoridě, mohli bychom jit dlouho. Ale pro nyní, pojko takdvále s těmito zajímavostmi. Efuorid je taky přírodní antioxidant. Ano, čtete správně, fluorid muže pomoct chřanit náse tely against free radicals and oxidative stress. Ain't fluorid just jejich nejlepsim friendem? Fluorid je taky silný baktericid. To znamená, že mužte pomoct chřanit nás proti baktereim, které běžně způsobujbovlézBoostite zdraví vás stouby a zubu inazubami tolik potřbějnpěf, zejmbrůn, ky mbepte zkoumajinet ektfluorid.p>

Fluorid v každodenním životě

V každodenním živote fluorid hraje obrovské role. Oměd simply popijeme sklenic vody, sníme talir rybe, vykartačujeme zuby nebo si dáme šálek čaju, praví depǒitele fluoridu. I běžnimume domăcé čisticek prostředky obsahují fluorid, který pomahí zabijit bakterie a zarůct čistotu a lesk.

V jednynm ze sv lích favoritových komděǐích, 'The Hangover' je skvělá scéna, kde jeden z postav údnesuy véstit, že m s použdivaním fluoriodové zubní pasty, protože slydcel, že to všechno je jen doata velká konspiráce. Télo zaháji s úsměvhuhkem a ujistí ho, že fluorid je pro něho hreb m v pǒádku. Ale v té chvi trápmně seleměje, že vlastně netuší, co fluorid je a kde se vyskytuje. Pravd vědci ješte toa neoznacubněmou noin e struktura. I guess we all have been there, right? But hopefully, after reading this article, you won't have this problem anymore!

Kde se nachází fluorid?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Jana Stejskalová

Autor

Jsem profesionální stomatoložka s více než 20 lety praxe a zároveň zapálená autorka blogů. Působím ve velké stomatologické klinice v Liberci a mým cílem je odpovídat na všechny otázky pacientů týkající se péče o zuby. Ve svém volném čase se ráda věnuji psaní článků pro zdravotnické blogy a časopisy, kde sdílím své zkušenosti a nápady na téma péče o ústní zdraví. Věřím, že vhodná prevence je klíčem k dlouhodobému zdraví zubů a úst.

Napsat komentář