image
Proč dásně ustupují a jak tomu zabránit: Příčiny a řešení
  • Od Matěj Novotný
  • 15/12/23
  • 0

Úvod do problematiky ustupujících dásní

Ustupující dásně, známé v lékařském jazyce jako recese dásní, jsou pro mnoho lidí nepříjemným tématem. Asi neexistuje osoba, která by si jednou za čas neprohlídla svůj úsměv v zrcadle a nesnímala si, jestli nejsou její dásně trošku nižší než dříve. A ano, často to není jen plod naší obav. Ustupování dásní je opravdu reálný jev, který postihuje různorodou skupinu populace. Představte si, že stojíte ráno před zrcadlem, kartáček v ruce, a najednou si všimnete, že korunky vašich zubů vypadají nějakým způsobem... zdélou. Třeba vám to přijde vtipné, ale není to pravidlo – vždyť kdo by si chtěl hrát na dr. Zoubka a bádat, zda mu dásně nejsou o milimetr nižší než by měly být?

Ale vážně teď k těm dášním – jestliže si myslíte, že vám dásně ustupují, není to věc, kterou byste měli brát na lehkou váhu. Tento jev může být známkou různých potíží a dokonce i nemocí, které vyžadují vaši pozornost. V tomto článku se podrobně podíváme na příčiny, symptomatiku, ale i možná řešení problému ustupujících dásní. A nebojte se, i když je to téma vážné, nepůjdem do extrémů. Možná v rámci toho zjistíme, že některé věci nejsou až tak zlé, jak se na první pohled zdají... třeba zjistíte, že vaše dásně jdou jen na malý výlet a brzo se vrátí zpět na své staré místo. No, nebo aspoň budeme vědět, jak je dostat zpátky.

Příčiny ustupujících dásní

Dovolte mi začít přirovnáním k domácímu miláčkovi, který se na zahradě snaží vyhrabat hrozného pavouka – naše dásně si tak nějak vyhrabávají svoji cestu zpět, když se jim něco nelíbí. A příčin může být celá řada. Mohlo by se zdát, že je to způsobeno něčím, co jste udělali – například příliš silným nebo špatným čištěním zubů. Já kdysi myslel, že když budu kartáčovat zuby jako závodní stroj, zbavím se všech bakterií a můj úsměv bude jako perla – ale ono to tak nefunguje. Dásně jsou poměrně citlivé tkáně, a pokud s nimi zacházíme příliš drsně, mohou se začít stahovat. Kromě toho existují i faktory, jako jsou genetická predispozice, ústní hygiena, hormonální změny a další onemocnění, která mohou hrát roli.

Je to trochu jako s trávníkem – pokud ho budete příliš hrubě sekat, přestane růst tam, kde chcete. Ale je tu ještě jedna věc, o které se teprve nedávno začíná hovořit. Stres. Ano, ten náš neustálý společník v dnešním uspěchaném světě může způsobovat i ustupující dásně. Představte si, že vaše dásně jsou malé stresované postavičky, obklopené různými hrozbami ve vaší ústní dutině. Ty postavičky se bojí, jsou otrávené a rozhodnou se pro strategický ústup. A najednou máte problém, který se musí řešit. Takže pamatujte, že o vaše dásně je potřeba se starat s láskou a pozorností, stejně jako o ten trávník nebo domácího miláčka, který se snaží být věrným ochráncem vaší zahrady před arachnofobií.

Detekce a symptomatologie ustupujících dásní

Ustupující dásně se obvykle neprezentují s fanfárami a konfetami, takže jejich rozpoznání vyžaduje důkladnost a trochu pozornosti. Jedním z prvních příznaků, které vás mohou informovat o tom, že vaše dásně podnikají nežádoucí cestu pryč od zubů je citlivost zubů. Je to trošku jako když počasí prudce změní a vy cítíte každý náraz větru v kostech – jenomže v tomto případě cítíte každý doušek horké kávy nebo chladného nápoje v zubech.

Potom může přijít krvácení při čištění zubů či při konzumaci potravin, které vaše dásně normálně zvládaly bez problémů. Je to jako když vaše ruce krvácí, když chytíte příliš ostrý nůž – to by vás také vystrašilo, že? No a když už jsem u těch strašidel, může se stát, že všimnete si nějakého té zubního zjevení – zub může vypadat delší, protože dásně se stáhly dolů nebo naopak můžete mít pocit, že vám zuby vyrostly přes noc. Pokud se vám zdá, že máte najednou víc 'zubu' na obdiv, asi něco není v pořádku.

Dalším příznakem recese dásní může být zápach z úst, který připomíná, že se něco nepěkného vaří v kuchyni bez dobrého odsávání. V důsledku recese dásní se může vytvářet více prostoru pro hromadění bakteriálního plaku a to může zvýšit vaše šance vyprodukovat dech, který by mohl odfouknout nejen romantické večery, ale i vaše domácí mazlíčky. Pozor na to, recese dásní se nemusí vždy projevit všemi těmito příznaky, a proto je čas od času dobré navštívit odborníka, který má zuby a dásně na špacírku. Anebo alespoň pro zkontrolovat, co se děje v ústním zahrádkářství.

Prevence a péče o zdravé dásně

Myslete na to, že předcházet je vždy lepší než léčit, a u dásní to platí dvojnásob. Představte si, že váš úsměv je jako drobný domácí skleník, v němž pečlivě pěstujete květiny – musíte se o něj starat, aby vše kvetlo tak, jak má. Podobně musíme pečovat o naše dásně a zuby, abychom předešli mnoha problémům. Základem je správná ústní hygiena, tedy používání zubního kartáčku s jemnými štětinami, přiměřené množství pasty a šetrný tlak při čištění.

Vyvarovat se ale musíte i extrémním teplotám jídla a pití. Vzpomínejte na ten pocit, když si zakousnete zmrzlinu a v hlavě vám začne pískat jak na diskotéce ve výškách – to je signál, že je něco špatně. A v neposlední řadě jsou zde mezizubní kartáčky a dentální nit, které mohou být těmi nejlepšími kamarády vašich dásní, protože se dostanou do míst, kam se normální kartáček bohužel nedostane. Ještě než přejdu k dalším odstavcům, nezapomeňte na příležitostnou návštěvu zubního lékaře, aby vám dal za úkol drobné opravy v tom skleníku, než se rozroste invazivní plevel plak a zubní kámen.

Léčba ustupujících dásní

Když už se do toho skleníku neplánovaně zakousne nějaký ten škůdce, do akce musí přijít odborníci. V případě, že prevence selhala a dásně už ustoupily na ústupkovou pozici, máte několik možností. Ústní hygienici a zubní lékaři mají celý arzenál nástrojů a technik, které mohou situaci zlepšit – důkladné čištění plaku, odstraňování zubního kamene a v některých případech i kapes v dásních, které mohou být hnízdištěm pro bakterie. Tady to už začíná být trošku horor, protože představa jazyka zubaře, který jako Indiana Jones řeže kapes, může být pro někoho děsivá.

Ale nebojte se, technologie jdou dopředu a dnes už si zubní lékaři mohou pomoci i laserem, který dokáže takovou práci udělat efektivněji a s menším nepohodlím pro pacienta. Jestliže ani toto nepomůže, existují chirurgické zákroky, jako je pokrytí recesí či dokonce transplantace tkáně. Ano, slyšíte správně, tkáň může putovat z jedné části úst na jinou, aby vaše dásně zase dosáhly své původní slávy. Je to jako kdyby si váš trávník řekl, že chce zpátky původní zelený kabát, a vy mu ho vrátíte – ale tentokrát znovu s pomocí odborníka a nejen vašimi zahradnickými dovednostmi.

Zajímavosti a tipy týkající se ustupujících dásní

A nakonec trochu odlehčíme. Víte, že existují lidé, kteří mají tak zvaný 'gummy smile'? To je situace, kdy se při úsměvu ukazují více dásní než běžně. Někdy je to vrozené, jindy může být způsobeno jinými faktory, včetně ustupujících dásní, které umožňují zubům se "natáhnout" na délku. No a jestliže jste si mysleli, že zdravá výživa je jen o tom, jaké máte břicho a pas, mám pro vás novinku – i vaše dásně milují, když jim servírujete vyváženou stravu.

Ovoce, zelenina, dostatek vitamínu C, kvalitní proteiny a omega-3 mastné kyseliny – to všechno je jako láska a péče vašemu ústnímu skleníku. Na druhou stranu, kouření je jako vorvaň, který si rozhodl, že bude hrát na vaší zahradě rugby – škodí zdraví dásní a celé ústní dutiny. A na závěr – mějte na paměti, že ustupující d

Jak fixní rovnátka mění váš úsměv a vzhled
Kdy vás může zubař vyřadit z evidence?
Proč dásně ustupují a jak tomu zabránit: Příčiny a řešení

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Matěj Novotný

Autor

Jsem odborníkem v oboru stomatologie. Mám smysl pro preciznost a detail, což mi pomáhá v mé každodenní praxi. Rád píšu o péči o zuby, protože věřím, že prevence je stejně důležitá jako léčba. Můj cíl je pomoci lidem dosáhnout a udržet zdravý úsměv. Najdete mě v mém stomatologickém centru v Českých Budějovicích.

Napsat komentář