image
Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou řešení
  • Od Václav Ducháček
  • 7/11/23
  • 0

Co je zubní kámen a jak ho poznat

V našem ústech je spousta bakterií. Pokud neodstraňujeme zbytky jídla a plaku pravidelně a správně, mohou se tyto bakterie zahoustnout a vytvořit zubní kámen. Nechceme-li se dostat do situace, kdy máme pocit, jako by pes Max měl zdánlivě čistší zuby než my, je třeba tomu předcházet.

Zubní kámen je pevný, nahnědlý až černý nános na povrchu zubů nebo pod dásněmi. Může se objevit na jakémkoliv zubu. Pokud jste v minulosti měli zubní kámen, pravděpodobně ho budete mít znovu. Myslím, že je to jako s tou oblíbenou košilí, která se vždycky objeví na vrchu prádla bez ohledu na to, kam ji zastrčíme. Ale na rozdíl od oblíbené košile, zubní kámen nás neraduje a nemáme ho rádi.

Jak zubní kámen ovlivňuje naše zdraví

Pokud necháme zubní kámen bez povšimnutí, může to mít za následek zdravotní komplikace, včetně zánětu dásní, parodontitidy, zubního kazu a dokonce i ztráty zubů. Je to jako když se snažíme překvapit Kláru, našeho papouška, tím, že jí dáme lístek na korbu - začne se nervovat, křičet a vztekat, dokud se nestane něco nevyhnutelného (obvykle znamená, že musíme počistit klec). Podobně, pokud zanedbáváme zubní kámen, naše tělo nám to dá jasně najevo.

Prevence zubního kamene je klíčová

Prevence zubního kamene je nejdůležitější. Nechci znít jako ta osoba, co vždycky dává nevyžádané rady, ale odstranění zubního kamene je těžší, než se tomu předejít. Rád bych vám poskytl pár tipů, jak předejít vzniku zubního kamene.

Pravidelné čistění zubů je základem. Minimálně dvakrát denně a po každém jídle, pokud je to možné. I Klára, naše papouščí dáma, ráda očišťuje svůj zobák po každém jídle, aby udržela jeho lesk a ostrý tvar. Takže proč bychom to neudělali i my?

Pravidelné kontroly u zubaře

Navštěva zubaře alespoň dvakrát ročně je důležitá. Zubař nám může odstranit zubní kámen a zubní plak profesionálně. To je něco, co může udělat pouze zubař. Nejsem si jistý, zda existuje zubař pro papoušky, ale pokud by existoval, určitě bych tam vzal Kláru na kontrolu a prohlídku.

Strava a zubní kámen

Strava také hraje roli při prevenci zubního kamene. Kyselé a sladké potraviny mohou zvýšit riziko vzniku zubního kamene. Proto je důležité vyváženě se stravovat a omezit konzumaci sladkých a kyselých jídel. Myslím, že pokud bych dal Maxovi jen sladké a kyselé potraviny, byl by z toho nervózní a zmatený.

Zubní nit a voda

Zubní nit a voda jsou vašimi nejlepšími přáteli při prevenci zubního kamene. Pokud jste někdy viděli, jak papoušek čistí svůj zobák, jistě víte, kolik práce a péče tomu věnuje - to samé bychom měli dělat pro naše zuby. Pravidelné používání zubní niti a ústní vody může pomoci odstraňovat zbytky jídla a bakterií, které mohou vést k tvorbě zubního kamene.

Co dělat, když máme zubní kámen

Pokud již máte zubní kámen, není to konec světa. Můžete ho nechat odstranit zubařem. Je to nepříjemný proces, ale je to důležité pro celkové zdraví vašich zubů. Je to trochu jako když se Max rozhodne vyburcovat něco rozbitého a musím mu to vzít. Je to nepříjemné, ale nakonec vím, že to je pro jeho vlastní dobro, aby se nezranil.

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou řešení

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Václav Ducháček

Autor

Jsem odborníkem na stomatologii s bohatými zkušenostmi. Pracuji v renomované zubní klinice v Ostravě, kde pomáhám lidem dosáhnout jejich nejlepšího úsměvu. Jsem také vášnivým spisovatelem, který se specializuje na články o ústní hygieně a péči o zuby. Věřím, že skvělá péče o zuby je základem zdraví a sebevědomí a snažím se toto poselství šířit svými texty.

Napsat komentář