image
Čím se lepí rovnátka?
  • Od Klára Semerádová
  • 24/11/23
  • 0

Úvod do světa rovnátek

Vítejte ve světě kovových, plastových a někdy dokonce i diamantových "klenotů" našich úst – ano, bavíme se o rovnátcích. Vždyť kdo by si nedokázal představit kluka či dívku s rovnátky, jak se obrací do zrcadla a s širokým úsměvem odhaluje svou "kovovou tvář"? A kdo by neznal tu nepříjemnou bolest po návštěvě ortodontisty? Jde však o něco, co může v dlouhodobém horizontu výrazně přispět k našemu zdraví a sebevědomí, takže je to bolest vlastně docela příjemná.

Základní rozdělení rovnátek

Rovnátka se dělí na různé typy v závislosti na materiálu, který se používá k jejich výrobě. Kovová rovnátka jsou tradičním a stále velmi oblíbeným typem. Existují však i estetičtější varianty, jako jsou keramická nebo safírová rovnátka. A pak jsou zde samozřejmě invisalign – průhledné rovnátka, které jsou skoro neviditelné.

Rovnátka a lepidla

Myslíte si, že rovnátka se dají nějak přilepit k zubům? No, je to trošku složitější. Pro přilepení rovnátek se používají speciální lepidla. Nejčastěji se jedná o kompozitní pryskyřici, která je vytvrzena pomocí speciálního ultravioletového světla. A pokud se ptáte, jestli to bolí, tak odpověď je ne. Nebo alespoň ne tak, jako když vám Josef (můj manžel) uvaří večeři a vy musíte předstírat, že vám chutná.

Jak se lepí rovnátka

Proces lepení rovnátek je velmi precizní úkon, který vyžaduje pečlivost a zručnost ortodontisty. Před samotným lepením se zub očistí a na něj se aplikuje primer, který pomáhá lepidlu lépe se držet. Poté následuje aplikace samotného lepidla a přiložení rovnátka. Nakonec je vše vytvrzeno pod uv světlem. A voilà, máte novou "kovovou" ústní výbavu.

Údržba rovnátek a péče o ně

Držení rovnátek čistých a ve výborném stavu představuje samozřejmě výzvu. Jídlo se často zasekává mezi dráty a lze mu trvat několik hodin, než si všimnete jeho přítomnosti. Proto je důležité pravidelně čistit zuby a rovnátka. A pamatujte, i když máte rovnátka, neměli byste vynechat návštěvu u zubní hygienistky. Já tam také chodím pravidelně a často mi to připomene můj Josef.

Alternativy k tradičním rovnátkům

Tradiční drátová rovnátka nejsou pro každého. Někteří lidé si mohou vybrat invisalign nebo dokonce lingvální rovnátka, která jsou umístěna na zadní straně zubů a jsou tak méně viditelná. Je však důležité si uvědomit, že každý typ rovnátek vyžaduje jiný druh péče a údržby.

Náklady na rovnátka a jejich pojištění

Rovnátka nejsou levná. Na trhu existují různé typy rovnátek s různými cenami. Některé pojišťovny mohou pokrýt část nákladů na rovnátka, ale je důležité si to ověřit. Někdy je lepší zvážit možnost úspor nebo financování nákladů na rovnátka.

Jak dlouho musí být rovnátka nošena?

Doba nošení rovnátek se liší v závislosti na konkrétním případě a na závažnosti problému, který je potřeba vyřešit. Průměrná doba nošení rovnátek se pohybuje od 1 do 3 let. Ale nebojte se, čas strávený s rovnátky uběhne rychle.

Co se stane po nošení rovnátek?

No a teď, když už konečně máte rovné zuby, co dál? Většina lidí musí po odstranění rovnátek nosit retainer, což je jakási pojistka proti tomu, aby se zuby vrátily do své původní polohy. Retainer může být vyroben z průhledného plastu nebo kovu a může být stálý nebo snímatelný.

Já mám z osobní zkušenosti tolik příběhů o rovnátkách, že bych mohla napsat celou knihu. Ale dneska vás nechci zatěžovat mými příběhy. Raději se vrhněte na další čtení a zjistěte ještě více o tom, co obnáší mít rovnátka a jak se starat o svůj úsměv.

Čím se lepí rovnátka?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Klára Semerádová

Autor

Jsem odbornice na stomatologii, která se specializuje na prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění a stavů ústní dutiny. Pracuji jako soukromá stomatoložka, kde poskytuji komplexní dentální služby pro děti i dospělé. Mimo mého časově intenzivního povolání se ráda věnuji svému koníčku - psaní o péči o zuby. Pravidelně publikuji články online, aby širší veřejnost pochopila důležitost ústní hygieny. Je to moje vášeň, protože věřím, že dobrý úsměv může otevřít dveře k mnoha možnostem.

Napsat komentář