image
Jak černý zubní kámen ovlivňuje vaši budoucnost
  • Od Lukáš Novotný
  • 22/08/23
  • 0

Na co si dávat pozor s černým zubním kamenem

Chceme-li si udržet zuby zdravé a krásné, je důležité si dávat pozor na nepříjemný a obtížně odstranitelný černý zubní kámen. Považujete ho jen za kosmetický problém, který kazí váš úsměv? No, mýlíte se. Černý zubní kámen může mít daleko závažnější důsledky pro vaše zdraví než jen narušení estetiky. Jakým způsobem vás může ovlivnit? To se dozvíte v následujících řádcích.

Riziko pro dásně a zuby

Můj oblíbený dentista mi jednou řekl: "Lukáši, buď péče o zuby bere čas, nebo ti zuby berou čas." A ten výrok se mi hluboce vryl do paměti. Už jsem se setkal s několika lidmi, kteří ignorovali černý zubní kámen a později měli velké problémy a všechny je to stálo spoustu času a peněz. Černý zubní kámen je zrádný. Sídlí na povrchu zúží, kde dochází k tvorbě bakterií, které pak mohou vést k zánětu dásní. Rozvinutý zánět dásní může vést k paradontóze a odtud už je to jen kousek k vážným problémům, jako je vypadávání zubů.

Možná spojitost s kardiovaskulárními chorobami

Možná by vás nepřekvapilo, kdybych řekl, že černý zubní kámen může způsobovat zdravotní problémy, které se netýkají jen ústní dutiny. Ale uvědomili jste si, že to může mít vliv i na váš kardiovaskulární systém? To je na tom možná to nejstrašnější. Existují studie, které naznačují, že existuje vztah mezi onemocněním dásní a srdečními chorobami. Bakterie z černého zubního kamene se mohou dostat do krevního řečiště a pokračovat až do srdce, kde mohou způsobit zánět. I když tento vztah ještě není plně prozkoumán, je důležité si uvědomit potenciální rizika.

Dýchání z úst a zubní kámen

A teď něco z vlastní zkušenosti. Když byla malá moje Eliška, měla problémy s dýcháním nosem. Některé noci jsem ji poslouchal, jak si oddechuje z úst, a bylo mi to líto. Když jsme to probrali s pediatrem, doporučil nám specialistu, který jí pomohl. Ale od té doby, co začala dýchat ústy, začal se jí tvořit černý zubní kámen. Je to tím, že dýchání ústy vede k ústnímu prostředí, které je příznivé pro tvorbu tohoto nepříjemného nepřítele. To je další důvod, proč se dýchání z úst nesmí opomíjet.

Higiena jako zbraň proti černému zubnímu kameni

Správná ústní hygiena je prvním a nejdůležitějším krokem k ochraně proti tvorbě černého zubního kamene. Ačkoli se to může zdát jako samozřejmost, stále existují lidé, kteří to nedělají správně. Správné čištění zubů znamená vyčistit nejen zuby, ale i celou ústní dutinu, včetně jazyka a dásní. A taky nezapomínejte na mezizubní prostory! Často jsou to právě tyto malé trhliny, kam se černý zubní kámen rád zavrtá.

Pravidelná návštěva u zubního lékaře

Na závěr mi dovolte zdůraznit, jak důležité je pravidelně navštěvovat zubního lékaře. I když se nám nemusí líbit, je to naprosto zásadní. Zubní lékař dokáže odhalit černý zubní kámen včas a zabránit tak jeho šíření a možným komplikacím. A nezapomeňte, předcházení je mnohem snazší a levnější než léčení!

Povolený čaj a černý zubní kámen

Jste milovníci čaje? Pak se můžete těšit, protože některé studie ukázaly, že pití zeleného a černého čaje může pomoci zabránit tvorbě černého zubního kamene. Ale pozor, to neznamená, že byste měli pustit správnou ústní hygienu a místo toho začít popíjet litry čaje. Funguje to jako doplněk, nikoliv náhrada. A nezapomeňte, že příliš silný čaj může zubům ublížit jiným způsobem, takže vše s mírou.

Věřím, že tato informace vám pomohou lépe porozumět tomu, jak černý zubní kámen ovlivňuje vaši budoucnost a jak se mu bránit. Koneckonců, vše začíná správnou péčí o naše zuby, takže neváhejte a udělejte pro svůj úsměv to nejlepší!

Efektivní metody na odstranění hnisu z dásní: Praktický průvodce
Vše, co potřebujete vědět o sadách na bělení zubů: Expertní názory a tipy
Zubní plak: Co to je a jak se ho zbavit?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Lukáš Novotný

Autor

Jsem stomatolog s rozsáhlými zkušenostmi a jsem zvyklý zacházet s pacienty všech věkových kategorií. Pracuji jako hlavní stomatolog v jedné z nejlepších stomatologických klinik v Plzni. Můj hlavní odborný zájem spočívá ve vylepšení ústní hygieny pacientů a péče o jejich zdraví. Miluji svou práci a věřím, že péče o zuby je stejně důležitá jako péče o ostatní části těla. Ve volném čase rád píšu o péči o zuby a sdílím své znalosti a tipy pro údržbu zdravých a krásných zubů.

Napsat komentář