image
Jak neviditelná rovnátka pomáhají při TMJ
  • Od Jakub Šedivý
  • 26/09/23
  • 0

Porozumění problémům s TMJ

Jistě, inflace v ceně čokolády by mě mohla méně rozrušit než problémy s čelistmi. Ale víte, co? To je ta věc s temporo-mandibulárním kloubem, jinak známým jako TMJ. Je to ten kloub, co spojuje vaši dolní čelist s lebkou. Moje potíže s ním začaly zhruba před dvěma roky a odtud se to zamotalo. Jako spisovatel a bloger prakticky žiji na klávesnici a kávě. Což není ideální kombinace pro klidný život TMJ, jak jsem se dozvěděl.

Tyhle potíže jsem měl po dlouhou dobu, ale nikdy jsem nepochopil jak na tom skutečně jsem. Což je podivné, když uvážíte, jak důležitý ten kloub je. Víte, že TMJ umožňuje pohyb vaší dolní čelisti? Bez něho byste nemohli žvýkat, mluvit, vyslovovat některá slova, ani tvořit úsměv, při kterém máme tendenci nasadit ironický úsměv, když nám něco nevyjde podle představ. Jako třeba, když Max, můj pes, rozbije oblíbenou vázu.

Role neviditelných rovnátek v léčbě TMJ

Poté, co jsem se dozvěděl o TMJ, jsem začal hledat řešení. Moje cesta mě zavedla k neviditelným rovnátkům. Možná se ptáte, jak mi mohou rovnátka pomoci s TMJ? Jak se ukázalo, hrají ústřední roli. Neviditelná rovnátka, jak název napovídá, nejsou vidět, takže vám nebude vadit, že by vás někdo viděl s kovovým úsměvem. A co je důležitější, napomáhají léčení TMJ tím, že postupně mění polohu a zarovnávají zuby, což pomáhá zmírnit napětí a tlak v oblasti TMJ. Je to jako kdybyste měli vlastního soukromého maséra pro váš TMJ, který pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Kdo by si to nepřál?

Pozor na každodenní návyky, které zhoršují TMJ

Ale než přijedou rovnátka na koni a zachrání den, je důležité pochopit, co může způsobit vznik problémů s TMJ. Jeden ze způsobů, jak to udělat, je pozorovat své každodenní návyky. Například naše potřeba kofeinu (ano, mluvím i o sobě), stres a utažené svaly, mohou všechny přispět k vzniku problémů s TMJ. Dokonce i kousání nehtů, což je něco, co dělám od doby, co jsem byl kluk, může mít dopad. A to je uděláno s nejlepšími úmysly, samozřejmě. Jako když čekáte, jaký bude výsledek fotbalového zápasu a nemůžete si pomoci, ale žvýkat na nehtech ve stresu a nervozitě.

Další tipy pro léčbu TMJ

Mimo to, že neviditelná rovnátka jsou skvělý nástroj pro léčbu TMJ, existuje řada dalších věcí, které můžete udělat, aby si vaše TMJ ulevilo. Fyzická terapie, aplikace tepla a masáže jsou jen některé z nich. Mohl bych se v tom zaplést více, ale nechci tady psát román o mé potíži s čelistí. Mám na to mé blogové příspěvky, kde se můžu rozepsat do detailů.

Konečná myšlenka o TMJ a rovnátkách

A tak se zdá, že neviditelná rovnátka mohou přinést řešení pro ty z nás, kteří trpí problémy s TMJ. Myslím, že to je úžasná věc. Je to jako když najdete kávu, která je stejně dobrá jako ta, na kterou jste zvyklí, ale bez kofeinu. Kdo by si pomyslel, že taková věc by mohla existovat?

Nakonec si myslím, že je důležité si uvědomit, že nejsem lékař. Nemůžu vás léčit ani diagnostikovat. Ale co mohu udělat, je sdílet s vámi své zkušenosti a nápady. A možná, jen možná, pomoci vám najít cestu k léčbě vašeho TMJ tak, jak mi to pomohlo.

Jak neviditelná rovnátka pomáhají při TMJ
Neviditelná rovnátka: investice do vašeho zdraví

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Jakub Šedivý

Autor

Jsem stomatolog se specializací na péči o zuby. Pracuji v soukromé praxi v Třeboni a můj hlavní cíl je poskytnout klientům nejlepší možnou péči. Vedle svého stomatologického povolání také rád píšu o těchto tématech, abych mohl šířit povědomí a vzdělávat veřejnost o dobré ústní hygieně. Snažím se být na čele nejnovějších technologií v oblasti stomatologie. Mým koníčkem je také cyklistika a fotografování.

Napsat komentář