image
Jak rozpoznat zánět zubního nervu: příznaky a léčba
  • Od Klára Semerádová
  • 5/01/24
  • 0

Co je to zánět zubního nervu?

Jistě jste o tom už slyšeli nebo snad bohužel i zažili - zánět zubního nervu. Tato nepříjemná zkušenost může skončit i tak zvanou "klasikou" – bolestí, která vás dožene až k zubaři, i když se o návštěvě zubní ordinace zpravidla snažíme dlouho předem vyhnout, jako třeba Tučňák se snaží vyhnout koupání. Abychom si tento stav ještě více přiblížili, představte si, že nerv v zubu je jako tenké, citlivé vlákno, které, když se vzteká, dokáže způsobit epické trable. Při zánětu dělá zubní nerv doslova nepříjemnosti. Zánět nervu není žádná legrace, pokud neposloucháte varovné signály vašeho těla, můžete skončit s obličejem jako Elvis po pořádné dávce semínek. Nerv totiž nedělá žádné výjimky a pokud není léčen, může to vést až k extrakci zubu nebo rozšíření infekce do okolních tkání.

Projevy a symptomy zánětu zubního nervu

No tak tohle je paškál. Vy se někde těšíte na příjemný večer, možná na maraton oblíbeného seriálu a místo toho se vám začne zub chovat jak Elvis, když zjistí, že je prázdná mistička. Projevy se mohou lišit, ale postupně začíná taková ta bodavá, skřípavá a nesnesitelná bolest, která vás prostě nechá zapomenout na všechny radosti života. Pokud tu bolest necitíte při každém soustu, máte štěstí, ale pozor, může se to zhoršit. Může dojít k zvýšení citlivosti zubu na teplé a studené, což si můžete ověřit třeba ledovou zkouškou. Přiznám se, že já tuto zkoušku dělám jen v nejnutnějších případech, protože moje zuby a studené jednoduše mají uzavřené nepřátelství. Navíc nemusí vždy bolet jen zub samotný, ale bolest může vystřelovat i do okolí, ať už to je čelist, ucho nebo hlava. Nepleťte si to ale s běžnou migrénou, tyhle bolesti mají své specifické centrum — zub.

Co způsobuje zánět zubního nervu?

Tak tohle je mystérium na úrovni toho, proč Elvis tak rád mluví, když se snažím poslouchat zprávy. Důvodů může být celá paleta, ale vrahy číslo jedna jsou zubní kaz a nechávání návštěvy zubního lékaře na později. K nejčastějším příčinám patří nedostatečná ústní hygiena, a proto mi nikdy neuvěříte, když vám řeknu, že si Elvis myje zoubky pravidelně dvakrát denně – protože to opravdu dělá. Poopravdě, pak jsou tu faktory jako trhliny ve zubu, postupující zubní kámen, který nahrává zánětlivým procesům nebo další záněty v ústní dutině, jako je například paradontóza. Já osobně bych soutěž o nejčastějšího viníka zánětu zubního nervu vyhrála s přehledem – sladkosti. Ty mají na mé zuby občas stejný vliv jako plná miska má na Elvisovu disciplínu.

Jak se zánět nervu léčí?

Tady to chce trochu odvahy, tak jako když se pokoušíte přesvědčit Tučňáka, aby se schoval do jeho domečku. Na zánět zubního nervu existuje tolik možností léčby, kolik je Elvisových verzí písničky "Love Me Tender". Samoléčba může někdy pomoci utlumit bolest, ale ne všechno jsou ibalgin a studené obklady. Je potřeba si říct, že to, co opravdu zabírá, je návštěva zubaře. Ten vám zub pečlivě vyšetří, provede potřebné RTG snímky a rozhodne o správném léčebném postupu, jenž může zahrnovat výplně, ošetření kanálků či v nejhorším případě extrakci zubu. Představovala jsem si, jak povedu Tučňáka k zubaři a hned mi bylo veseleji, protože je fakt, že i něco tak vážného jako návštěva zubaře, může být pro někoho komické, obzvlášť když Tučnák na zubní ordinaci nemá ani číslo.

Preventivní opatření proti zánětu nervu

Pokud jde o prevenci, moje motto je "lépe předcházet než léčit", což jsem se naučila hned po tom, co Elvis objevil, jak otevřít dveře do kuchyně, a všechny semínka byla fuč. Čištění zubů a mezizubních prostor, použití ústní vody, pravidelné navštěvování zubaře, omezení sladkostí a správná výživa – to všechno jsou zbraně ve válce proti zánětu nervu. Jasně, nikomu se nechce každý den drtit zuby, jako kdyby šlo o olympiádu v čistotě, ale věřte mi, návštěva u zubaře je většinou méně zábavná. A možná právě proto bychom měli být našimi zuby tak opatrní, jako jsem já, když Elvisovi podávám mističku s těmi jeho milovanými semínky.

Kdy je potřeba navštívit zubaře?

Jednoho dne jsem s Josefem procházela teorií relativity a zasvěceně debatovala o jejím dopadu na mezilidské vztahy a pak vážně v jednom momentu pronesl: "Pokud bolí zub, je čas k zubaři." Přiznám se bez mučení, že jsem mu nevěřila až do chvíle, kdy mi sám zub dal jasně najevo, že je čas přestat se bavit o Einsteinovi a začít se bavit se zubařem. To znamená, že jakmile cítíte bolest, která přetrvává nebo se vrací, čas ztrácet nemáte. Někdy stačí už mírný tlak nebo teplo/chlad a zub se ozve. Ne, nepodceňujte to, nepředstírejte odvahu a neodsouvejte návštěvu, jak to občas dělám s generálním úklidem. Zubař je váš přítel, byť možná trochu bolestivý, ale kdo by chtěl mít doma dlouhodobě hosta, jako je zánět zubního nervu, že?

Přirozené metody pro zmírnění bolesti

Zastánci přírodních léčebných metod, pozor! Mám tu pro vás recept, který je tak oblíbený, jako když Elvisovi přinesu novou hračku. Hřebíček, med, sůl, česnek a další ingredience, které vám mohou pomoci aspoň dočasně zmírnit bolest. Ano, vím, že to zní jako seznam zákusků pro Josefovy narozeniny, ale věřte mi, že když se správně zkombinují, dělají divy. Například hřebíčkový olej, jež se aplikuje přímo na postižené místo, může mírně znecitlivět bolest. Samozřejmě nelze očekávat zázraky a hřebíčková kouzla působí jen krátkodobě, ale někdy to stačí na to, abyste si aspoň chvilku oddychnuli od bolesti, jako když Elvis konečně usne a nezpívá.

Anatomie zubu a jeho nervové zakončení

Nyní se poněkud ponořme do anatomie. Ačkoliv mám větší zkušenosti s bedlivou studií Elvisovy schopnosti mluvit než se studiem zubů, pokusím se vám zub přiblížit tak, aby to bylo jasnější než Elvisovo "Hello". Zub není jen tak nějaký bičík, který se tam nějakým záhadným způsobem objeví a má tendenci dělat problémy. Zub má korunu, krček a kořen. Uvnitř každého zubu se nachází také komůrka s nervovým zakončením, a že to tam může být pořádně rušno, to opravdu nekecám. Když se nerv v zubu rozčílí, tedy když začne zánět, nemáte vlastně kam uniknout. A pak je tu ještě zubní dřeň, která voní problémy tak, jako když Tučnák zahlédne kolem sebe mrkvovou zahradu.

Od zánětu nervu k abscesu – co dělat?

Pokud jste skepticky nastavili obočí při čtení 'absces', pak jste na správné adrese. Absces je jako ten stinný kout, kam Elvis rád chodí shromažďovat své poklady, jenomže s tím rozdílem, že absces je plný hnisu a může vážně ohrozit nejen zdraví zubu, ale celého organismu. Když se zánět nervu zakousne hlouběji a vytvoří kolem sebe absces, je situace vážná. Nu a co dělat? První pomoc představuje chladný obklad na postiženou oblast, ale nečekejte zázraky. Tady už je nutné vytasit těžkou výzbroj a zamířit k zubaři co nejrychleji, neboť zdržování může vést k rozšíření infekce a komplikacím, které nechcete zažít. Pomyslete na to jako na potřebu rychle ukončit Elvisův sólový koncert, protože čím déle to trvá, tím je to horší pro všechny zúčastněné.

Cesta ke zdravým a šťastným zubům

A nakonec ta dobrá zpráva, možná stejně dobrá, jako když Elvis konečně naordinoval umění ticha. Cesta ke zdravým zubům není žádná magická expedice, i když někdy se to tak může jevit. Je to o zodpovědnosti, vědomém rozhodování a pravidelné péči, přesně tak, jako o pečlivém výběru televizní programu pro Tuč

Jak zvládnout zánět zubů: praktické rady a tipy
Jak rozpoznat zánět zubního nervu: příznaky a léčba

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Klára Semerádová

Autor

Jsem odbornice na stomatologii, která se specializuje na prevenci, diagnostiku a léčbu onemocnění a stavů ústní dutiny. Pracuji jako soukromá stomatoložka, kde poskytuji komplexní dentální služby pro děti i dospělé. Mimo mého časově intenzivního povolání se ráda věnuji svému koníčku - psaní o péči o zuby. Pravidelně publikuji články online, aby širší veřejnost pochopila důležitost ústní hygieny. Je to moje vášeň, protože věřím, že dobrý úsměv může otevřít dveře k mnoha možnostem.

Napsat komentář