image
Zubní kámen u dětí: Jak ho odhalit a co s ním dělat
  • Od Marcela Novotná
  • 22/08/23
  • 0

Zubní kámen u dětí: Jak ho odhalit?

Než začnu, mám takovou malou historku. Já mám doma kocoura Mikiho, a Miki je tak trochu lenoch. Nejraději by po celý den jen ležel a nechal se hladit. Jednoho dne jsem u něho ale objevila něco, co bych raději neviděla. Mikimu začal rost zubní kámen. Nevěděla jsem, co dělat, a tak jsem začala pátrat. A zjistila jsem, že zubní kámen není problém jen u zvířat, ale může se objevit i u dětí. A tak vznikl tento článek.

Zubní kámen u dětí není ojedinělý problém, ale mnoho rodičů o něm vůbec neví. Je to takový nepřítel, který se skrývá tam, kde ho opravdu nechcete mít. Je to nepřítel ohrožující zdraví vašich dětí, a proto je důležité naučit se ho včas odhalit.

Co to ten zubní kámen vůbec je?

Zubní kámen je nahromadění bakterií a jídla na zubech, které postupně ztvrdne. Mnoho lidí si myslí, že ho můžou dostat jen dospělí, ale opak je pravdou. Je to problém, s kterým se mohou potýkat i děti.

Je nezbytné si uvědomit, že když dítě občas zapomene vyčistit si zuby, nebo si je čistí poměrně nedůkladně, riskuje vznik zubního kamene. A ten pak může vést až ke ztrátě zubů. Proto je skutečně důležité ho včas odhalit a zasáhnout.

Jak ho poznat?

To je opravdu důležité. Jak zjistíte, že vašemu dítěti roste zubní kámen? Jsou zde různé příznaky, na které můžete být pozorní. Například pokud si všimnete, že má dítě na zubech jakýsi bílý nebo žlutý povlak, měli byste to brát vážně. Dalším jasným znamením je zhoršený dech. Pokud si všimnete těchto příznaků, je na čase podniknout kroky.

Preventivní opatření

Prevence je vždy lepší než léčba, takže je dobré se snažit zubní kameni předcházet. Jak na to? Předně je důležitá správná ústní hygiena. Dítě by si mělo čistit zuby minimálně dvakrát denně, a to pečlivě a důkladně. Důležitá je také správná strava. Veškeré sladkosti a sladké nápoje by měly být konzumovány s mírou, a to nejlépe jen při speciálních příležitostech.

Pojďme na to: Jak zubní kámen odstranit?

Už víme, co je to zubní kámen a jak ho odhalit. Teď ale přijde na řadu otázka, která vás určitě nejvíce zajímá. Co s tím zubním kamenem dělat? Jak ho odstranit? Musím vás upozornit, že tady už máte málo možností. Zubní kámen je totiž velmi tvrdý a pevný, takže ho nelze jednoduše odstranit doma. Je nezbytné vyhledat odbornou pomoc, konkrétně zubaře. Ten má speciální nástroje a metody, jak zubní kámen odstranit pečlivě a bezpečně.

Konečná rada: Kontroly u zubaře

Protože zubní kámen se nedá doma odhalit ani odstranit, je velmi důležité pravidelně navštěvovat zubaře. Tohle je něco, o čem se nedá diskutovat. Zubař má speciální vybavení, díky kterému dokáže zjistit i nejmenší náznaky zubního kamene a zapojit včas odpovídající léčbu. Proto by mělo být pravidlem, že dítě chodí na kontrolu ke zubaři alespoň jednou za půl roku.

Co myslíte, je to hodně? Možná. Ale já si myslím, že raději přehnaně než nedostatečně. Pro zdraví našich dětí bychom měli udělat všechno, co je v našich silách. A to zahrnuje i pravidelné návštěvy u zubaře.

Nevim, jak teď vy, ale já jsem si po tom všem, co jsem zjistila, na zubech Mikiho hned zavolala zubaři a objednala ho na kontrolu. A věřte mi, že když jde o zuby našich dětí, měli bychom být stejně pečliví.

Zubní kámen je vážná hrozba pro zdraví našich dětí. Je důležité ho včas odhalit, ale ještě důležitější je se mu snažit předcházet. Proto věřím, že tento článek byl pro vás užitečný a poskytnul vám dostatečné informace, abyste dokázali chránit zdraví úst vašich dětí.

Zubní kámen u dětí: Jak ho předcházet již od útlého věku
Zubní kámen u dětí: Jak ho odhalit a co s ním dělat

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Marcela Novotná

Autor

Jsem Marcela Novotná, praxe v oblasti stomatologie mám již několik let, aktuálně pracuji v oblíbené stomatologické klinice v Plzni. Můj pracovní život je zasvěcený poskytování vynikající péče o zuby mým pacientům a pořádání seminářů pro universitní studenty stomatologie. Věnuji se také psaní článků týkajících se prevence zubních chorob a účinných metod péče o zuby. Ve svém volném čase aktivně podporuji různé iniciativy zaměřené na propagaci ústní hygieny ve školách.

Napsat komentář