image
Jak si napravit křivé zuby: objevte metody kognitivní vědy
  • Od Lenka Hoffmeisterová
  • 29/12/23
  • 0

Křivé zuby a jejich vliv na naši psychiku

Ah, kdo by nechtěl ten dokonalý úsměv, co? Křivé zuby mohou být pro někoho opravdovou noční můrou, a to nejen z estetického hlediska. Má to totiž vliv i na naši psychiku. Není to jen o tom, že si při pohledu do zrcadla říkáte, že byste mohli hrát v reklamě na zubní nitě jako ti "před" - ale o pocitu sebeúcty. A uvědomte si, že to je důvod, proč nám naše křivé zoubky mohou lézt na mozek ještě víc než do chlebíčku s lososem.

Sama jsem si tím prošla a ujišťuji vás, že když vám každý druhý den někdo řekne, že máte úsměv jako zubatá obluda z hororu, tak to na sebevědomí nepřidá. No a jak můžeme s tím něco udělat? Možná vás napadne rovnátka, ale co když vám řeknu, že existují ještě další metody, které spojují stomatologii a kognitivní vědu? A jestli se teď ptáte, co kognitivní vědy mají společného s křivými zuby, tak si dejte tenhle článek do záložek a čtěte dál.

Rovnátka a my: Historie zubní ortodoncie

Pojďme si to trochu ujasnit. Zubní ortodoncie není zase tak nová věc. Už staří Egypťané měli své triky jak si narovnat zuby pomocí různých magických zařízení. Ač se to může zdát jako něco vytaženého z Indiana Jonese, ve skutečnosti to bylo víc přibližně tak, že vám k zoubkům přivázali kámen, a doufali, že síla mimozemšťanů udělá ten zbytek. No dobra, možná to bylo trošku jinak, ale uznáte, že to zní epicky.

Dneska je to samozřejmě jinak a můžeme poskočit radostí, když vidíme, jak všechna ta moderní rovnátka nebo alignery působí divy. Ale jde to i bez nich? Jde, a to s pomocí poznatků o tom, jak naše mozek funguje. Věděli jste, že naše chování a zvyky mohou ovlivnit i to, jak se naše zuby mají a jak vlastně rostou? To vše se to snaží využít kognitivní věda.

Kognitivní věda a křivé zuby

Tak tady to začíná být opravdu zajímavé. Kognitivní věda nám přináší poznatky o tom, jak naše mysl funguje, jak zpracovává informace a jaké procesy s tím vším souvisí. A právě tyto informace mohou být kouzelným klíčem k tomu, aby naše zuby byly rovnější bez toho, abychom si museli do pusy pchat kovový šperk.

Zní to jako věda z jiného světa, ale již se ukazuje, že například změnou našich návyků v jídle, dýchání nebo třeba polohy jazyka při spánku můžeme ovlivnit to, jak naše zuby rostou. A to nemluvím o těch špatných zvykách jako je skřípání zuby, které může mít na jejich postavení v ústech nepříjemné následky.

Změna zvyků jako cesta k rovnějším zubům

Pokud jde o ty změny návyků, tak se držte. Jde to od těch pidi změn ve stravování, přes pravidelnější pitný režim, až po naprosto mind-blowing techniky dechových cvičení, které podporují optimální polohu jazyka a celé čelisti. Opravdu, kdo by si pomyslel, že to, jak dýcháte, může mít na co do činění s rovností vašich zoubků?

Jak si napravit křivé zuby: objevte metody kognitivní vědy
Obnova zdravého úsměvu: Rady pro péči o zuby poškozené rovnátky
Jak udržet rovnátka čistá: Nejlepší tipy pro údržbu a hygienu

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Lenka Hoffmeisterová

Autor

Jsem stomatoložka se specializací na preventivní stomatologii a ústní zdraví. Mám soukromou praxi v Brně, kde pomáhám lidem dosáhnout a udržet skvělý úsměv. Ve volném čase se ráda věnuji psaní o péči o zuby a sdílím své odborné znalosti s veřejností. Navíc, jsem matka dvou úžasných dětí a manželka mého úžasného manžela, Antonína. Miluji svůj život a práci, kterou dělám.

Napsat komentář