image
Jak zastavit počínající zubní kaz: Rady od zubních lékařů
  • Od Miloš Havlíček
  • 24/10/23
  • 0

Začátky zubního kazu: Příznaky na které si dát pozor

Všichni víme, jak nepříjemně dokáže zubní kaz ovlivnit náš každodenní život. Já, Miloš, také znám ten pocit. Koneckonců, jednou mi kaz způsobil tak obrovský problém, že jsem musel pokojnou cestu do Itálie přerušit a vyhledat nejbližšího zubního lékaře. Ale jak poznat, že se kaz objevuje? První příznaky začínajícího zubního kazu můžou být například citlivost na teplotní změny či jídla a nápoje, bolest zubů a dásní, nebo barevné zbarvení zubů. Jistě, může to být i krásná vzpomínka na tu lahodnou kávu, kterou jste si popíjeli při čtení mého blogu, ale studené či horké nápoje by vám neměly působit nepříjemnosti.

Denní ústní hygiena: Kdopak by to nemiloval

Dentální hygiena je základním kamenem zdravých zubů. Já vím, zní to stejně převratně jako fakt, že voda je mokrá, ale to je význam ústní hygieny. Účinná každodenní rutina čištění zubů by měla zahrnovat čištění mezizubními kartáčky, nití, oplachem nebo ústní vodou a správným kartáčováním zubů. Trváte-li na tom, že jsem už neprofesionál, když tomu tak je, trvám aspoň na kartáčku zubů s měkkými štětinami a fluórovou zubní pastou. A nezapomeňte, že nezbytnou součástí péče o ústa je pravidelná kontrola u zubního lékaře.

Býval jsem nezmar, když jde o stravování

Stravování ovlivňuje zdraví našich zubů více, než si uvědomujeme. Já sám jsem jako dítě byl našeptaný mimozemšťany, kteří milovali cukr v jakékoliv podobě. Bylo mi jedno, jestli jsem se krmil ledovou tříští nebo sladkou šumavskou koláčem. Teď vím, že pravidelné konzumace sacharidů, zejména z jednoduchých cukrů v soda-popu a sladkých pochoutkách, může vést k rozvoji kazu. Proto se snažím jíst vyváženě a obsahuje hodně čerstvé zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin, mléčných výrobků a bílkovin.

Voda: Nízkokalorický zázrak

Není žádným tajemstvím, že pití vody je nezbytné pro naše zdraví. Ale víte, kolik vliv má pitná voda na zdraví našich zubů? Je to jak číšník v našem oblíbeném podniku, který se stará o to, aby nikdy nebyly naše sklenice prázdné. Ale v tomto případě, naše ústa. Voda pomáhá odplavovat jídlo a baktérie z úst, pomáhá vytvářet sliny a je i skvělým zdrojem fluoridu, pokud se ve vaší oblasti fluoriduje pitná voda. Takže se ujistěte, že máte svůj lahev vody vždy k dispozici!

Doplňky stravy a vitamíny: Vaši noví pokladníci zdravých zubů

Doplňky stravy a vitamíny mohou být skvělým doplňkem k našemu kazu odolnému životnímu stylu. Vitamín D je nezbytný pro zdraví kostí a zubů, takže se snažím trávit hodně času venku a jíst potraviny, jako je losos, tuňák a vitamín D obohacené mléčné výrobky. A je tu také vitamín C, který podporuje zdravou tkáň dásní a pomáhá předcházet paradentóze. Doplňky stravy mohou být také velmi beneficial, zvláště pokud máte potíže s jídlem určitých potravin nebo se dostatečně nezdravíte.

Zaklínadlo proti cukru: Fluoridy

Fluorid je úžasný pokladník, který nám pomáhá chránit se před počínajícím zubním kazem. A u tohoto tématu je skvělé to, že se k nám dostává snadno a rychle. Fluórová zubní pasta, ústní voda s fluóridem, fluórovaná pitná voda, dokonce i některé potraviny obsahují fluorid. Fluorid pomáhá remineralizovat zubní sklovinu a navíc zpomaluje schopnost bakterií vytvářet kyseliny, které způsobují kaz. Takže nezapomeňte, krásný úsměv potřebuje trochu fluoridu!

Bez ohledu na to, jestli vás bolely zuby při posledním doušku vody nebo jste se usmívali na potraviny s vysokým obsahem cukru, můžete udělat něco pro prevenci zubního kazu. Berte v úvahu rady zubních lékařů a svůj chronický kaz můžete změnit na minulost. Tak buďte chytrí, starajte se o své zuby a užijte si život s úsměvem!

Jak efektivně odstranit zubní kámen pod dásní a zajistit si zdravý úsměv
Jak se tvoří zubní kaz?
Jak efektivně opravit kaz na předním zubu: Praktické rady a metody

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Miloš Havlíček

Autor

Jsem známý stomatolog se sídlem v Ostravě, kde se specializuji na zabývání se péčí o zuby. V mém volném čase rád píši knihy a blogy o ústní hygieně, aby se lidé dozvěděli o nejnovějších trendech a praktikách v stomatologii. Jsem také aktivní člen stomatologické asociace a často se účastním konferencí a školení, aby jsem zůstal na vrcholu svého oboru. Rád trávím čas s mou rodinou a pejskem a taky milují rybaření a hiking.

Napsat komentář