image
Kdy vás může zubař vyřadit z evidence?
  • Od Miloš Havlíček
  • 8/10/23
  • 0

"Nesvoditelné případy: zubař versus pacient"

Život je jezero plné překvapení, někdy v něm najdete perlu a někdy kapra. A stejně tak je to i s návštěvou zubaře. Nebudeme si nalhávat, žádný člověk nevítá s otevřenou náručí příchod faktury nebo pozvánky ke zubaři, ale je to nutné zlo. Většinu času jsme v hledáčku zubařů zcela zaslouženě a to buď kvůli tomu, že si někdo myslí, že je stylové mít úsměv "Pirates of the Caribbean" nebo zanedbáváme profilaktické prohlídky. Ale víte, že i zubaři mohou odradit některé pacienty z dávných evidencí? Možná to je trochu šokující, ale stejně jako můj Max nemůže přeskočit ty obří kaštany, které naše město Třeboň láskavě kazdý rok poskytuje, ani zubaři nemohou léčit všechny.

"Jak na vás zubař může hodit osudový smiley"

Doba zlatokopů je za námi to však neznamená, že by nemohli pacienti narazit na zlatý zub. A někdy ten zlatý zub může být i poslední. Mohou nastat situace, kdy ani vaše oblíbené bílé plášťky zubařů, které tak milujeme od malička, nemohou napravit škodu, kterou jste způsobili ve své dutině ústní. A tak, pokud na sebe nebudete dostatečně starat, v pravém slova smyslu, zubař vás může, sledujte tuto nuanci, vyřadit z evidence. Jakmile zaslechnu něco takového, občas mi prolétne hlavou, co by asi na to řekl Max, kdyby to slyšel.

"Maximálně nepoctivý, ale dokonce i lidé to dělají"

Co se týče lží, lidé jsou velmi vynalézaví. Moje stará matka mi vždy říkala: "Jakub, nikdy nelži, protože pokud budete lhát, lidé už nikdy nebudou věřit pravdě." Dokonce i na špičce jazyka můžeme cítit odpor, když se chystáme říci něco, co není úplně pravdivé. Ale někteří z nás jsou příliš odhodlaní ke lhaní, dokonce i u zubaře. Možná to znáte, než přiznat, že jste rok nečistili zuby, raději vymyslíte záminku o tom, jak jste před týdnem ztratili kartáček. Ale přiznejme si to, zubař není na hlavu padlý a ví, že kosti ležící na válce obecně neleží v Kiksu. A pokud vás chytne na lži, může být pro něj poslední kapkou.

"Malá rutina velkých šťastných chvil, aneb profilaktika"

S věkem přichází moudrost a s moudrostí přichází... také potřeba častějších kontrol u zubaře. Ale nebuďte smutní! Málokterý pacient uvítá ranní budíček ve formě vrtacího stroje a zvuků, které by mohli inspirovat Alfreda Hitchcocka k některým z jeho nejlepších díl. Ale neustálé zanedbávání profilaktických prohlídek může vést k tomu, že se z vás stane nežádoucí pacient. A to je místo, kde byste určitě nechtěli být, věřte mi. Možná jsem to měl už dříve uvědomit, když mě Max začal ignorovat, když jsem zanedbával jeho procházky.

"Pacient, jeho tvrdohlavost a důsledky"

Stejně jako můj pejsek Max má své výstřelky, kdy zkrátka odmítne přijmout ty zatracené pelety z nového e-shopu, mají i lidé někdy velmi silné a nepochopitelné představy o tom, jak se věci mají provádět. A to může zahrnovat i návštěvy zubaře. Pokud odmítáte spolupracovat nebo následovat pokyny zubaře, mohlo by se to ukázat jako váš ráj mezi zuby. A pak se nestane nic divného, když vás zubař po několikáté vyřadí z evidence.

"Co dělat, když jste sáhli vedle a začalo to bolet?"

V takových chvílích, kdy se ocitnete tváří v tvář faktu, že jste byli vyřazeni z evidence zubaře, může to být trochu příliš mnoho na přijmutí. Ale nezoufejte! Je to skoro jako když Max ignoruje mé signály a předstírá, že je strom. Můj první tip by byl, abyste se omluvili a požádali o znovuzařazení do evidence. Možná byste měli také přemýšlet o tom, proč se to stalo. Pokud jste hráli na harfu na strunách zubaře příliš dlouho, možná je na čase pochopit, že zubař také potřebuje trochu úcty a porozumění.

"Jak se stát top pacientem a ne skončit na seznamu nežádoucích"

Víte, co? Myslím, že hlavní myšlenka, kterou z tohoto všeho můžeme poučit, je, že správná komunikace a vzájemný respekt mohou udělat zázraky. Dost neformálně řečeno, pokud se budete chovat jako rozumný člověk, zubař bude mít větší šanci, že vás nevyřadí. A to platí i pro život obecně. Takže možná je čas přestat si myslet, že jsme vyvolení a začít si uvědomovat, že můžeme být vyřazeni, pokud se budeme chovat špatně. Koneckonců, i můj Max mě někdy vyřadí z jeho "oblíbených" když mu nedám jeho oblíbené granule. Takže, pojďme se chovat hezky, nejen u zubaře, ale také v životě obecně, jo?

Důležitost profesionální dentální hygieny pro vaše zdraví
Proč dásně ustupují a jak tomu zabránit: Příčiny a řešení
Zubní fazety: Jak získat zdravější úsměv

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Miloš Havlíček

Autor

Jsem známý stomatolog se sídlem v Ostravě, kde se specializuji na zabývání se péčí o zuby. V mém volném čase rád píši knihy a blogy o ústní hygieně, aby se lidé dozvěděli o nejnovějších trendech a praktikách v stomatologii. Jsem také aktivní člen stomatologické asociace a často se účastním konferencí a školení, aby jsem zůstal na vrcholu svého oboru. Rád trávím čas s mou rodinou a pejskem a taky milují rybaření a hiking.

Napsat komentář