image
Co je plastická výplň zubu?
  • Od Jana Stejskalová
  • 22/08/23
  • 0

O co jde u plastických výplní zubů?

Abych vám představila, co je plastická výplň zubu, musím začít od úplného basis. Každý z nás ví, jaké nepříjemnosti mohou způsobit děrky v zubech jindy zvané kazy. A co je horší než karies? No přeci jeho následky - bolest, nepohodlí při jídle a samozřejmě, ty návštěvy u zubaře. Plastická výplň zubu je nástroj, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout. Jde o materiál, který se používá k vyplnění prostoru, který po sobě zanechala karies. Rozhodně patří k nejjednodušším a nejpraktičtějším řešením k jakému může váš zubař sáhnout.

Výhody a nevýhody plastických výplní

Jak u každé věci, ani u plastických výplní nelze mluvit jen o jejich výhodách, ale je třeba zmínit se i o jejich případných nevýhodách. Mezi hlavní výhody patří jejich cenová dostupnost, lehký a rychlý zákrok i estetický vzhled po aplikaci. Navíc se používají u všech skupin pacientů, takže i moje dcera Eliška, která ještě navštěvuje základní školu, byla vystavena tomuto postupu, když poprvé dostala kaz. To mi připomíná okamžik, kdy Petr byl naprosto bez sebe strachy kvůli první návštěvě Elišky u zubaře. Rozhodně to bylo něco, co mi udělalo radost, protože jsem mohla být ta silná v téhle situaci.

Ale zpátky k plastickým výplním. Jaké jsou tedy jejich nevýhody? Hlavní nevýhodou může být jejich omezená životnost. Plastické výplně není možné považovat za dlouhodobé řešení a je nutné je pravidelně obnovovat. Ale nemějte strach, tato potřeba obnovy výplní je hodně individuální a záleží na mnoha faktorech, jako třeba na vaší ústní hygieně.

Jak probíhá proces aplikace plastické výplně?

Nevím jak vy, ale já mám vždycky raději, když vím, co se bude na takové jendoduché návštěvě u zubaře dít. Proto jsem se rozhodla podělit se o postup, jak probíhá proces aplikace plastické výplně. Nejprve váš zubař odstraní všechny postižené části zubu a vyčistí daný prostor. To je důležité na to, aby se výplň mohla správně uchytila a kvalitně "přilnula" k vašemu zubu.

Poté následuje samotná aplikace plastické výplně. Ta se provádí vrstva po vrstvě a každá vrstva se zpevňuje pomocí speciálního světla, které urychluje vytvrzení materiálu. Je to taková zubařská verze lakování nehtů, k když nad tím tak přemýšlím! Pracuje se s malým množstvím materiálu, takže můžete být jistí, že se výplň přesně hodí do daného prostoru a nepřekročí jeho limity.

Výběr plastické výplně - jak se rozhodnout?

Výběr plastické výplně může záležet na mnoha faktorech. Mezi ně patří cena, vaše vlastní preference, doporučení zubaře a také barva a konzistence vašich vlastních zubů. Je vždy nejlepší pokud se budete moci obrátit na svého zubaře o radu, protože on vám poradí to nejlepší pro vás a vaše zuby.

Údržba plastických výplní

Počáteční údržba plastických výplní není o moc jiná, než údržba vašich vlastních zubů. Je nutné dodržovat pravidelné čištění zubů a flossování. Ale mám pro vás jeden tip. Zubaři doporučují, abyste se vyhnuli konzumaci extrémně teplých nebo studených potravin těsně po zákroku aplikace plastické výplně. Proto pokud je to možné, vyhněte se kávě nebo velmi studeným nápojům v prvních dnech po zákroku. I já a Petr jsme se to dozvěděli až po tom, co jsme přišli z návštěvy u zubaře a chtěli jsme si dát teplou čokoládu. Byla to lekce, kterou jsme si vzali k srdci a od té doby je dodržujeme.

Zubní fazety: Jak se připravit na zákrok
Jak správně číslují zuby: Podrobný průvodce systémem zubního značení
Co je plastická výplň zubu?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Jana Stejskalová

Autor

Jsem profesionální stomatoložka s více než 20 lety praxe a zároveň zapálená autorka blogů. Působím ve velké stomatologické klinice v Liberci a mým cílem je odpovídat na všechny otázky pacientů týkající se péče o zuby. Ve svém volném čase se ráda věnuji psaní článků pro zdravotnické blogy a časopisy, kde sdílím své zkušenosti a nápady na téma péče o ústní zdraví. Věřím, že vhodná prevence je klíčem k dlouhodobému zdraví zubů a úst.

Napsat komentář