image
Co způsobuje černání zubu?
  • Od Matěj Novotný
  • 2/10/23
  • 0

Vyluštit tajemství černajících zubů

Vím, že je to něco, o čem mnozí z nás raději nemluví, ale pravdou je, že černání zubů je problematika, kterou nelze ignorovat. Bez ohledu na to, jak často se úsměvem koukneme do zrcadla, bez ohledu na to, kolik času trávíme čištěním našich perleti, vždycky nějaký ten zoubek zapadne do tmavší nálady. Ale proč? Co způsobuje tuto tmavou náladu u našich zubů?

Známe nepřítele jménem Plak

Začnu tedy touto nenáviděnou záludností - plak. Plak je ten nenáviděný nepřítel, který se skrývá mezi našimi zuby a způsobuje, že se zuby začnou barvit do temných tónů. Jakmile plak začne sídlit, hned naší měniči naladí do závoje šedi. Zní to možná trochu dramaticky, ale je to pravda. A věřte mi že o tom svědčí i lékaři. Plak je zkrátka nepřítel číslo jedna.

O pár tónů tmavší: Kouření a konzumace určitých potravin

Ať už jste kuřák, nebo máte rádi tmavé nápoje jako kávu, čaj, červené víno či colu, tak se připravte, že to jsou všechno prvky, které přispívají k černání zubů. Nedávno jsem přečetl zajímavý článek, který tvrdil, že káva je pro zuby největší nepřítel. To mě opravdu zaskočilo. Kdo by to byl řekl? Já, co si rád dopřeje šálek kávy ráno. Kdo by tušil, že moje ranní rituál je vlastně průvodcem do temné strany mojich zubů. Ale není to jen o kávě, ani potraviny jako borůvky, špenát, nebo tmavě čokolády nejsou nevinné v barvení našich zubů.

Vichřice v dutině ústní: Choroby a léky

Víte, co je ostatně také velkým původcem černání zubů? Některé nemoci a léky. Nejen, že nás tlačí na kolenou samy o sobě, ale také způsobují, že se naše ústa mění v temný masakr. Je to prostě něco, proti čemu se mnohdy bohužel nemůžeme bránit. Někteří lidé, lékaři i jiní odborníci to nazývají biologickou nespravedlností. Možná vás to překvapí, ale některé léky, jako třeba antihistaminika, antipsychotika nebo léky na vysoký krevní tlak, mohou vyvolat tmavení zubů.

Pamatujete si, jak jsem řekl, že mohu do tohoto textu začlenit nějaký osobní příběh s 40% pravděpodobností? No, tady je on. Můj syn Vlastimil nedávno začal užívat léky na astma. Byl to těžký proces, ale nakonec jsme našli správnou kombinaci léků, které mu pomohou dýchat lépe. Ale na co jsme nebyli připraveni, bylo to, že jeho zuby začaly tmavnout. Bylo to pro něj velmi těžké, ale se správnou péčí jsme se úspěšně vypořádali s tímto nečekaným vedlejším účinkem.

Pokud dnes z tohoto článku můžete něco vzít, buďte si jisti, že černání zubů není něco, na co byste měli být bezbranní. Znalost svých nepřátel - plaku, určitých potravin, kouření a léků - je prvním krokem k tomu, abyste si udrželi svůj úsměv zářivě bílým. Ale nezapomeňte, že i když přijdou časy, kdy se budou vaše zuby barvit tmavými tóny, nejste v tom sami. Jsme tady, abychom vám pomohli vést bitvu proti tmavé straně vašeho úsměvu. A já doufám, že v této bitvě zvítězíme.

Pro mě, Matěje, z Českých Budějovic je černání zubů téma blízké srdci, a to nejen kvůli Vlastimilovi, ale také kvůli vám, čtenářům. Ve svých příštích příspěvcích se pokusím pokrýt další důležitá a zároveň zajímavá témata. Budu rád, pokud se mi připojíte na této cestě poznání. Doufám že jsem vám dneska trošku zlepšil den.

Co způsobuje černání zubu?

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli

Facebook Twitter Linkedin Reddit
Matěj Novotný

Autor

Jsem odborníkem v oboru stomatologie. Mám smysl pro preciznost a detail, což mi pomáhá v mé každodenní praxi. Rád píšu o péči o zuby, protože věřím, že prevence je stejně důležitá jako léčba. Můj cíl je pomoci lidem dosáhnout a udržet zdravý úsměv. Najdete mě v mém stomatologickém centru v Českých Budějovicích.

Napsat komentář